Zaorálek šel po církvi. Lidé tu prý hladoví a oni si vznášejí nějaký nárok z bůhvíjakého století

21.11.2013 19:34

Povolební vyjednávání jsou v plném proudu a pomalu se rýsují obrysy nové koalice, která podle místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka bude složena z ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Je to jediná varianta, která se v současné době objevuje na horizontu,“ uvedl v pořadu Interview Daniely Drtinové na ČT 24. A to i přesto, že stále existují body, v nichž se tyto strany neshodnou.

Zaorálek šel po církvi. Lidé tu prý hladoví a oni si vznášejí nějaký nárok z bůhvíjakého století
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Největší rozpor panuje mezi potenciálními vládními stranami v otázce výše daní. Zatímco ČSSD chtějí zavést progresivní daň, členové hnutí ANO se takové myšlence brání.

Zaorálek poznamenal, že ani v současné době de facto není rovná daň, a její návrat je pro sociální demokraty zcela nepřípustný. „Nikdy bychom nebyli v žádné takové vládě, která by chtěla návrat rovné daně. To je zcela vyloučeno,“ zdůraznil.

Zásadní je podle jeho názoru přeměna celého daňového systému, který označil jako problematický, a zavedení regulérní sazby daní. Přestože ANO progresivní daň odmítá, Zaorálek prozradil, že přece jen se v jedné věci shodli, a to v překlopení principu spravedlivé daně do vyšší sazby pro bohatší. ČSSD by prý sice ještě chtěla progresivitu posílit, ale to je otázka budoucích jednání.

Církve budou muset ustoupit. Jinak to nejde

Důležitým tématem volební kampaně se staly církevní restituce a toto téma stále hýbá politickými jednáními i dnes. ČSSD usiluje o jejich revizi, ale jak Zaorálek zdůraznil, její hlavní snahou bude dohoda s církvemi jakožto nezbytný předpoklad jakékoliv změny. „Myslím si, že církve budou muset ustoupit. Tato situace už není dále únosná,“ míní.

V případě, že by se podařilo vytvořit dohodu s církvemi, Zaorálek očekává, že by na revizi jejich vyrovnání přistoupili i lidovci. „Předpokládám, že v situaci, kde se stát nachází, kdy lidé bojují o svou vlastní holou existenci, není možné, aby někdo vystupoval a opakoval ‚já mám na to historický nárok‘, to si přece církve nemohou dovolit. Musí si to uvědomit,“ kritizoval postoj církví.

Moderátorka pořadu Daniela Drtinová argumentovala tím, že majetek církvím kdysi patřil, a nyní se jim pouze vrací zpět. Proti tomu se však místopředseda ČSSD ostře ohradil. „A kam se jako vrátíme? Až před Josefa II., kdy církvi patřila půlka země? Není to absurdní?“ rozhodil rukama. Navíc už jen hovořit o církvích je podle něj zcestné, neboť většina peněz a majetku připadne do rukou pouze jedné církve, a to katolické.

Vadí mu navíc, že celý proces církevních restitucí je neprůhledný. Církev tak sama přispívá k tomu, že se peníze ze státního rozpočtu netransparentně rozdávají. A to by prý sama neměla dopouštět.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…