Že nás brexit dostane pod velký vliv Německa? To je jen dobře, vzkazuje komentátor. Zapomeňte na komunistické dokumenty o revanšistech a sudeťácích

30.06.2016 8:49

„Chtějme, aby v nové Unii mělo velký vliv Německo. Pro Čechy to bude jen dobře,“ napsal ve svém komentáři pro server Aktuálně.cz jeho šéfreportér Martin Novák. Podle něj máme zapomenout na dokumenty o revanšismu z 80. let nebo žaloby ve Štrasburku a vnímat zemi jako spojence.

Že nás brexit dostane pod velký vliv Německa? To je jen dobře, vzkazuje komentátor. Zapomeňte na komunistické dokumenty o revanšistech a sudeťácích
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Úvodem Novák vnímá paralelu mezi britským premiérem Davidem Cameronem a českým předsedou vlády Petrem Nečasem. Oba muži vyhráli volby s plakáty v bílých košilích, s rukávy odhodlaně ohrnutými k loktům. „Ani britský, ani český premiér nedopadli slavně a podobně je na tom Čechy často zdůrazňované strategické spojenectví s Británií v Evropské unii. Končí, protože končí Británie,“ poznamenává Novák. A podle jeho pohledu se vracejí obavy, že nové Unii povládne buď německo-francouzský tandem, Německo či že se Němci a Rusové domluví takzvaně nad našimi hlavami. 

Původní text ZDE.

„Jelikož politici včetně Bohuslava Sobotky zdůrazňují, že nová, pobrexitová Unie chce být reformovaná a více srozumitelná občanům, tak do toho. Jestliže se vliv Německa zvýší, nebojme se toho a vítejme to. Pro nás Čechy to bude jen dobře. Německo je spojenec,“ poznamenává Novák.

Podle něj je nutné se vzdát dědictví televizních dokumentů ze sedmdesátých a osmdesátých let o německém revanšismu a spádech landsmanšaftu přepisovat výsledky druhé světové války. „Vzdejme se toxického antiněmectví takzvaného Klubu českého pohraničí. Zahoďme mýtus, že sudetští Němci využijí Lisabonské smlouvy k prolomení Benešových dekretů a získání majetku v Česku žalobami ve Štrasburku (nestalo se) a že převzetí mladoboleslavské škodovky Volkswagenem automobilku i Čechy poškodí (také se nestalo, opravdu ne),“ podotýká Novák s tím, že demokratické a racionálně uvažující Německo je pro nás zárukou, že EU bude mít smysl.

V Německu se podle jeho názoru nederou k moci ani levicoví, ani pravicoví hlasatelé jednoduchých pravd a řešení. „Angela Merkelová po britském referendu řekla, že nyní není vhodný čas na hlubší integraci, a odmítla návrh předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera na to, aby všechny země co nejrychleji přijaly euro. Chce zachovat nadstandardní vztahy s Británií, ale ostrované podle ní musejí respektovat volný pohyb osob,“ řekl Novák. Závěrem také dodal, že na jednu věc bychom si přece jen v Německu měli dát pozor.

„Sociální demokracie (SPD), respektive její část, je příliš vstřícná k jednostranným ústupkům putinovskému Rusku a je příliš ochotna tolerovat jeho způsoby,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…