Zeman jednal s rektory. Na jmenování profesorů se nedohodli

20.01.2014 20:54

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jednal s rektory českých vysokých škol. Ujasňovali si stanoviska k novele vysokoškolského zákona, hlavním tématem byl způsob jmenování profesorů. K žádné dohodě ale nedošlo, na titul přitom čeká zhruba osm desítek kandidátů. Prezident jejich jmenování podmiňuje přijetím novely zákona, která by pravomoc převedla na šéfa Senátu, to ale většina rektorů odmítá.

Zeman jednal s rektory. Na jmenování profesorů se nedohodli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Plán, se kterým nás pan prezident seznámil, pokud ho správně parafrázuji, počítá s tím, že ve zrychleném řízení sněmovna schválí novelu vysokoškolského zákona, podle níž jmenuje profesory předseda Senátu," řekl České televizi rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Rektoři prezidentovi navrhli, aby novela vysokoškolského zákona byla propracovanější a lépe se připravila. Do té doby by se podle nich mělo postupovat podle současného zákona, tedy že profesory bude jmenovat prezident. Rektoři chtějí apelovat na poslance, aby takzvanou malou novelu vysokoškolského zákona odmítli.

„Návrh, který teď leží v Parlamentu, zavádí de facto novou instanci v posuzování odborné způsobilosti profesorů. To považujeme za nový prvek, se kterým nás většina nesouhlasí," řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Novela počítá s tím, že předseda Senátu by kandidáta na profesuru jmenovat nemusel. Neúspěšní kandidáti by se mohli bránit jen správní žalobou. Další novinkou připravené novely je to, že předseda Senátu by musel zahájit řízení o jmenování profesorem do 30 dnů ode dne, kdy obdržel návrh.

Prezident v pondělí sice argumentům rektorů neustoupil, podle Beka ale bude dialog mezi ním a rektory pokračovat.

Na změně ve jmenování se prezident dohodl s exministrem školství Petrem Fialou po loňských sporech kvůli jmenování literáta Martina C. Putny. Toho Zeman původně nechtěl jmenovat kvůli Putnovu údajně nevhodnému vystupování na veřejnosti. Odborníci tehdy označovali jeho krok za svévolný, protože vysokoškolský zákon upravuje jen postupy a náročné odborné podmínky, které jmenování profesorem předchází. S tím, že by prezident nakonec profesora nejmenoval, zákon nepočítá. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…