Dominik Duka: Je na politicích, aby pochopili nutnost „otcovské rodičovské dovolené“

02.09.2013 10:09

Kde je oblast, ve které může církev více spolupracovat se státem? Asi tušíte, že se nachází v rozmanité sféře sociálních služeb a péči o seniory. Záleží však také na politicích. Jak můžou tuto situaci ovlivnit? Nad takzvanou sendvičovou generací se zamýšlí Dominik Duka.

Dominik Duka: Je na politicích, aby pochopili nutnost „otcovské rodičovské dovolené“
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Chrámu svatého Víta na Pražském hradě sloužil kardinál Dominik Duka půlnoční bohoslužbu

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, v klasické české literatuře jsme kdysi čítali o hospodářích, kteří odešli na výměnek. Předali statek nejstaršímu synovi a sami si vymínili pobyt v nějakém menším domečku nebo místnosti na usedlosti. 

Vzhledem k nízkému průměrnému věku si asi výměnku neužili, nicméně děti a vnoučata jim byly nablízku, přímo v denním kontaktu. Na jídlo chodili většinou k synovi a dokázali ještě nejen poradit, ale i drobně pomoci s nenáročnými pracemi. 

Současná situace je radikálně jiná: děti bývají vzdáleny od rodičů desítky kilometrů, vídají se jen o svátcích. Málokdo si může dovolit vzít své stárnoucí rodiče k sobě do malého bytu, když v něm jsou ještě nedospělé vlastní děti. A právě tato skutečnost dala dnes název nové generaci, které se říká sendvičová. 

Ne, tato generace se neživí jen obloženým chleby, ale název pochází z definice, která se většinou týká žen: žena-maminka se stará o dorůstající děti a zároveň pečuje o rodiče nebo prarodiče. Podle statistik stráví touto péčí až 20 hodin týdně, a to navíc při vlastní plné zaměstnanosti, protože z finančních důvodů si nemůže dovolit práci na částečný úvazek. Odkládáním doby, kdy lidé mají děti, a zvyšováním průměrného věku se tato situace bude spíše prohlubovat. 

Je jistě na zaměstnavatelích a odborech, aby dokázali nabízet stále více takzvané pružné pracovní doby, aby byla nabídka zaměstnání i pro ženy kolem padesátky. Je na mužích a rodinných příslušnících, aby péči o nemocnou babičku nenechávali na bedrech ženy. 

Ale je také na politicích, aby pochopili nutnost „otcovské rodičovské dovolené“, aby umožnili přenést péči ze sociálních ústavů do rodin tím, že přijmou zákony o stacionářích a příspěvcích na péči. Církev nabízí síť pečovatelských služeb, ale musí se více naučit spolupráci se státem. Věřím, že takovéto konkrétní náměty jsou lepší než vzájemné obviňování a politické hrátky hrané bez úmyslu pomoci lidem, jen se záměrem získání bodů v nadcházejících volbách. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Komentář zazněl v pořadu Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…