Jan Čermák: Sestřelení civilního letadla jako záminka k vybírání zisků

20.07.2014 16:00

Vždy, když indikátory tržního a kreditního rizika klesnou na historická minima, to jak se říká “smrdí”, aneb je čím dál pravděpodobnější, že se něco stane, co dostane riziko blíže k dlouhodobě průměrným hodnotám.

Jan Čermák: Sestřelení civilního letadla jako záminka k vybírání zisků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Přesně taková situace panovala v první polovině tohoto týdne a bylo jasné, že globální finanční trhy budou potřebovat záminku k tomu, aby volatilita a/nebo kreditní riziko vzrostly.

Sestřelení malajského civilního letadla nad územím Ukrajiny, jež je částečně ovládané proruskými separatisty, takovou potřebu získat záminku k vybrání zisků více než uspokojuje. Nárůst rizik, která bývají označována za geopolitická, byl patrný na řadě míst světa již po několik týdnů. Trhy však stupňujícímu se napětí ať již v pásmu Gazy, v Iráku či třeba právě na Ukrajině nevěnovaly příliš pozornosti. Sestřelení malajského letadla tuto ignoraci geopolitických rizik ze strany finančních trhů nepochybně alespoň na čas změní.Poněkud paradoxně se však sestřelení civilního letadla s 295 lidmi (mezi nimiž bylo i 14 Američanů) na palubě v případě ukrajinsko-ruského konfliktu může stát katalyzátorem k nalezení jeho dlouhodobějšího řešení. Jestli se potvrdí spekulace, že bylo letadlo sestřeleno raketou vyslanou proruskými separatisty, dostane Ukrajina od mezinárodního společenství mandát se s nimi velmi tvrdě vypořádat, přičemž nelze vyloučit, že kromě podpůrných slov přijde i materiální pomoc ze strany Západu.

Mluvíme-li pak o finančních trzích, tak výše uvedený scénář bude znamenat, že východní Ukrajina může znovu na čas opět generovat kurzotvorné informace, avšak bude-li rozhodnou akcí ukrajinské armády následně “zafixován”, pak tento lokální konflikt zřejmě zcela zmizí z radaru investorů a spekulantů.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…