Štěpán Křeček: Zaměstnanci Amazonu koketují se vznikem odborů

30.03.2021 19:53

„Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. V loňském roce se k nim hlásil jen každý desátý americký zaměstnanec. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a je možné, že se začnou odborově organizovat i zaměstnanci dalších amerických společností,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Zaměstnanci Amazonu koketují se vznikem odborů
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

V distribučním centru Amazonu ve státě Alabama pracuje 5 800 lidí. Tito zaměstnanci v pondělí hlasovali o připojení k odborové organizaci RWDSU. Výsledky zatím nejsou známé. Je však možné, že přepíšou dosavadní 27 let dlouhou historii. V té američtí zaměstnanci Amazonu dosud nikdy nebyli sdruženi v odborech.

Anketa

Je smrt Petra Kellnera ztrátou pro Českou republiku?

77%
11%
hlasovalo: 14370 lidí

Vznik odborů v Amazonu podporuje prezident Joe Biden i senátor Bernie Sanders, který dlouhodobě kritizuje pracovní podmínky amerických zaměstnavatelů. Vedení Amazonu naopak vznik odborů odmítá a motivuje své zaměstnance, aby hlasovali proti. Bojí se, že by po hlasování v Alabamě mohly vznikat odbory i v dalších centrálách Amazonu v rámci Spojených států.

Zaměstnanci Amazonu si stěžují hlavně na nízké mzdy. Společnost se však brání, že zaměstnance ve Spojených státech platí dobře. Před dvěma lety zavedla svou vlastní minimální mzdu ve výši 15 dolarů za hodinu. To je více než dvojnásobek oproti úředně stanovené hranici ve výši 7,25 dolaru.

Zaznívají i další námitky. Například kongresman Mark Pocan tvrdí, že řidiči Amazonu musí močit do lahví, protože kvůli časovému harmonogramu nestíhají chodit na veřejné toalety. Amazon oponuje, že to není pravda, protože pak by pro společnost nikdo nechtěl pracovat. Zveřejněný dokument „The Intercept“ však může vzbuzovat dojem, že se vedení Amazonu skutečně zabývalo problematikou chození na toalety.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.