Vít Klíma: Ergodan musí být zbaven prezidentské funkce

02.03.2016 14:39

Turecký prezident Ergodan má být trumfem kancléřky Angely Merkel při řešení migrační krize. Obávám se, že je její součástí a nikoliv klíčem k jejímu řešení.

Vít Klíma: Ergodan musí být zbaven prezidentské funkce
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Naplnění jakékoliv smlouvy má dva základní předpoklady. Zaprvé, obě smluvní strany musí mít shodné cíle a za druhé, obě musí mít zájem smlouvu dodržet. Znovu laskavému čtenáři připomenu mapu Osmanské říše v době jejího největšího rozkvětu:

Zatímco zájmem Ergodana je stát se „velkým obnovitelem Osmanské říše“ a dostat pod svůj vliv Balkán a část Sýrie, a to i za cenu pokračování války, zájem kancléřky Angely Merkel je naprosto opačný - co nejrychleji válku v Sýrii ukončit. Za druhé, letos počet nově přišedších migrantů z Turecka do Řecka jen dokazuje, že Ergodan nemá vážný zájem ani smlouvu s EU dodržet.

Navíc se rozkmotřil i s USA, kterým dal na vybranou: „buď já, nebo Kurdové“, EU pohrozil, že Evropu „zaplaví uprchlíky, pokud nedostane více peněz“ a Rusům sestřelil letadlo. Nevím, zda se s laskavými čtenáři shodnu, ale nemyslím si, že Ergodan je ten „pravý ořechový“ partner, s nímž lze podepsat jakoukoliv smlouvu.

Nebo jinak, smlouvu s ním podepsat jistě lze, ale s největší pravděpodobností nebude mít ani hodnotu papíru, na němž bude napsána.

Smlouvu s Tureckem podepsat lze jen za předpokladu, že prezidentem bude někdo jiný, kdo bude mít shodné cíle s EU. Jedině tehdy bude moci být naplněna!

Doufám, že na tom německá tajná služba už pracuje …

A co říci závěrem? Nemyslím si, že jsem sám, kdo Ergodanovým dobrým úmyslům moc nevěří. O to více by mě zajímal plán „B“, který má kancléřka Merkel připravený, pokud smlouva s Tureckem selže. Stejně tak by mě zajímal plán „B“ ze strany českých a slovenských politiků. Oplotit suchozemské hranice EU jistě lze, ale plot nijak neřeší příčiny migrační krize, jen proud migrantů přesměrovává jinam.

Konečně jedny hranice, a to ty ekonomické - mezi bohatým Severem a chudým Jihem – už tu máme. Přibydou k nim nově i vojensky chránitelné (suchozemské) hranice mezi státy EU? Hodíme tím přes palubu státy, které mají tu smůlu, že mají mořské hranice, které oplotit nejdou? A co když Němci mají záložní plán ve formě „malého Schengenu“, do něhož ani ČR, ani SR nebude patřit? Mají čeští a slovenští politici, pro tento případ, nějaký plán „C“? 

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…