Klaus může být pro Bobošíkovou tím, čím je pro Kalouska kníže

10.09.2011 9:58

POLITOLOGOVÉ Silné výroky prezidenta republiky Václava Klause kolikrát v rozporu s vládním stanoviskem patří už ke koloritu naší politické scény. Ať už se jedná o jeho kladný vztah k Vítu Bártovi, obhajobu kancléře Petra Hájka kvůli jeho výrokům k pochodu homosexuálů v Praze nebo poslední přestřelku s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Na místě je však otázka, zda se tyto Klausovy intervence dějí nezištně i v poslední době nebo už prezident vypouští pokusné balónky pro své další působení.

Klaus může být pro Bobošíkovou tím, čím je pro Kalouska kníže

Josef Mlejnek z FSV soudí, že Klaus v současnosti začal spřádat plány. "Není to ale politická kampaň, na tu by bylo moc brzo. Spíše si strategicky buduje zázemí. Ten subjekt, ať už to bude strana, hnutí, názorová platforma, think-tank či cokoli, bude orientován na Rusko, ovšem nikoli veřejně, spíše v pozadí s ekonomickými vazbami, jelikož u nás veřejnost k Rusku není moc nakloněna. Nebude chybět ani nacionální prvek," odhaduje pro ParlamentníListy.cz Mlejnek. Podle politologa převládne u Klause opatrnost, alespoň do té doby, dokud bude ve funkci prezidenta. "Pak se dají očekávat radikálnější kroky, ale nezapomeňme, že je prezidentovi již 70 let, těžko se dá očekávat, že by obrazil celou republiku jako když zakládal ODS."

Politolog si dokáže představit také to, že by Klaus naskočil "v poslední minutě" k nějaké straně a zaštítil ji. "Je zde ale celá řada otazníků ve vývoji a těžko se dá spekulovat," uzavřel Mlejnek.

Klaus prý nedbá na to, zda se jeho výroky líbí vládě

Ne všichni politologové však spatřují v prezidentových počinech gradaci s přípravou živné půdy. Podle Jiřího Koubka z FFUK se Václav Klaus nikdy nechoval nadstranicky a nedá se tvrdit, že by s končícím volebním obdobím stupňoval své intervence kvalitativně nad rámec toho, nač už jsme u něj zvyklí. "Prezident si vždy svou roli vykládal dosti extenzivně a nedbal příliš na to, když byly jeho kroky odlišné od vládního stanoviska," připomíná ParlamentnímListům.cz Koubek.

  • Více článků souvisejících s prezidentem Václavem Klausem ČTĚTE ZDE


Klaus může být pro pravicovou stranu jako kníže pro TOP 09

"Václav Klaus určitě sonduje terén, zjišťuje si, které názory česká společnost ještě vydrží a co je a není už přijatelné," míní Jan Bureš z MUP. Prezident však podle politologa nemusí nutně pomýšlet na zcela novou stranu. "Může tak činit i kvůli reakci ODS. Klaus čeká, kdo z politiků jeho mateřské strany ho veřejně podpoří, případně pochválí jeho postoje," uvádí dále pro ParlamentníListy.cz Bureš. Podle politologa se ale také může stát, že Klaus na sebe vezme úlohu sjednotitele. "U populistických pravicových subjektů jako Strana svobodných občanů, Suverenita, nebo konec konců i Věci veřejné se ve finále může ukázat jako ten, kdo je spojí, zaštítí a propůjčí jim svou tvář, podobně jako Karel Schwarzenberg TOP 09," odhaduje vývoj Bureš.

Miroslav Mareš nechce všechny počiny Václava Klause v tomto roce házet do jednoho pytle, ale připouští, že některé mají hlubší rovinu. "Procházení rámem je asi dílem náhody, ale výroky k pochodu homosexuálů nebo třeba kauza Bátora byli již strategické, pokusné balónky," soudí politolog. Ten si podobně jako Bureš dokáže představit sjednocení subjektů jako VV, SSO či Suverenita. "Sloučení Suverenity a Svobodných by bylo sice trošku problematičtější, neboť tyto tábory jsou i přes podobný program docela znesvářené, ale zde by se mohl ukázat právě Klaus jako ten, který je dá dohromady," míní Mareš. V evropských volbách 2009 získala Suverenita spolu se Svobodnými přes 5 procent hlasů.


Čtěte také:

  
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru 
ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…