Experti k projevu Zemana: V neandrtálcích a řvoucím davu zaniknou významné myšlenky

26.12.2014 22:05

POLITOLOGOVÉ. Prezident Miloš Zeman zapomíná, že v této zemi do roku 1947-48 a po roce 1989 byla příčka prezidentských projevů nasazena velmi vysoko. „To současný prezident opomíjí, ani zodpovědný a solidní výkon nemá úroveň mistrů, ač na to má intelekt a víc než bohatou životní zkušenost,“ říká k vánočnímu poselství hlavy státu politolog Jan Kubáček. Projev byl příliš o Miloši Zemanovi a roku 2014, a ne o vizích a budoucnosti, shodují se političtí analytici s podobným hodnocením politiků.

Experti k projevu Zemana: V neandrtálcích a řvoucím davu zaniknou významné myšlenky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman přednesl ze zámku v Lánech svůj vánoční projev

A vzhledem k tomu, že si Miloš Zeman nikdy neodpustí dloubanec směrem ke svým kritikům, i kdyby ho měl poškodit, sám tak podle Jana Kubáčka snižuje váhu těch podstatných myšlenek, které říká a které jsou důležité. „Ztratí se to ve řvoucím davu, neandrtálcích, tím, kdo neandrtálcem je a proč,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Kubáček. Také politologovi Petru Sokolovi nepřipadá, že souboj Miloše Zemana s jeho kritiky, kterému věnoval velkou část svého vystoupení, není věc, která by patřila do vánočního projevu.

Nebyl to sváteční projev

Petra Sokola překvapilo nejen datum prezidentova vystoupení, ale i jeho forma. Obsah projevu se odlišoval od toho, na co jsme byli zvyklí od dvou předcházejících polistopadových prezidentů. „Byla to spíš zpráva o stavu země, kterou bych čekal někde v parlamentu, nebyl to vánoční nebo nějaký sváteční projev. Bylo to daleko více o každodenní politice než o směřování země, o nějakých hodnotách, o nějaké představě prezidenta,“ komentoval televizní vystoupení hlavy státu, které považuje za málo nadčasové. „Vánoční poselství to tedy nebylo,“ odmítl označení, které vyšlo z Pražského hradu.

Příliš o minulosti, málo o budoucnosti

Jan Kubáček potvrzuje, že je těžké si v souvislosti s předchozími tradičními novoročními projevy prezidentů Václava Havla a Václava Klause zvyknout na jiný formát. „Nejen proto, že jejich projevy byly 1. ledna, ale že byly z velké části věnovány nadcházejícímu roku, očekávání, jak rozumět politickému dění doma i ve světě, jak se zorientovat v nastalých novinkách ve světě práva, sociálna nebo dění na evropské půdě,“ vysvětlil politolog, že si těžko člověk zvyká na nový styl a odlišný projev Miloše Zemana, kde drtivá většina obsahu je spíš bilanční, je orientována na končící rok, na vysvětlování předchozí politiky. Nenaplní to očekávání každého diváka a posluchače, protože v projevu chybí nastínění budoucích kroků prezidenta, před čím stojí Česká republika, jakým tématům se bude náš stát věnovat, jak ve vztahu k životu běžných lidí v krajích, tak ve vztahu k jednotlivým zákonům, k evropské politice i k politice v širším zahraničí. „Zvlášť když víme, co se děje kousek za našimi hranicemi,“ připomíná politolog hrozby válečných konfliktů i studené války. „Prostě v obsahu bylo příliš o měsících minulých, o vzpomínání na podzim letošního roku, ale málo vize delší perspektivy. Příliš hodně o roku 2014, příliš hodně o Miloši Zemanovi a jeho pohledu na konkurenci ve veřejném prostoru,“ prohlásil Kubáček. I když chápe, že se tomu prezident chtěl věnovat, stačilo by podle něj pár vět, protože to není tak důležité téma, nedotýká se životů deseti milionů občanů.

Příkřejší než vláda k zákonu o prokazování příjmů a majetku

Politolog Petr Sokol přiznává, že s většinou názorů hlavy státu nesouhlasí. „Vzhledem k tomu, že chválil vládu, těžko bych osobně hledal něco, s čím souhlasit. Asi jen s tím, že je třeba dělat proexportní politiku, aby naše výrobky byly prodávány. Na druhou stranu to Miloš Zeman řekl proto, aby hájil svoje vystoupení v Číně,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog. Zarazila ho i slova k zákonu o prokázání původu příjmů a majetku, který je Zemanovou prioritou. „Nedovedu si představit, že nějaké zákony budou platit zpětně,“ podivil se Sokol nad výrokem hlavy státu, že by si přál, aby zákon byl co nejtvrdší a aby na základě principu takzvané nepravé retroaktivity zasahoval co nejhlouběji do minulosti. „Myslím, že v souvislosti se zákonem o majetkových přiznáních Miloš Zeman naznačil, že bude příkřejší než vláda, proto se dá čekat, že bude vážnějším a výraznějším hlasem v roce 2015,“ míní Jan Kubáček.

Zeman se vymezil vůči RVHP a Varšavské smlouvě

Celou otázku diplomacie a dalšího směřování zahraniční politiky České republiky zkrátil Miloš Zeman podle politologa Kubáčka do jediné věty, že bude prezidentem suverénního státu a že bude hledět národního zájmů. Zřejmě to byla reakce na obviňování, že je loutkou ruského prezidenta Putina. „Je to důležité prohlášení, ale je to málo. Očekával jsem, že se tomuto tématu bude věnovat mnohem více. Pravdou je, že kdo Miloše Zemana ztotožňuje s Moskvou, nebudou se mu líbit věty, kde se vymezil vůči RVHP a Varšavské smlouvě. Je vidět, že v tomto ohledu má jasno, ale je zajímavé, že se vůbec nevěnoval otázce vývoje evropské a světové ekonomiky,“ poukázal politolog.

Prezident nedal žádné domácí úkoly vládě

Stejně málo se podle Kubáčka Miloš Zeman jako levicový prezident věnoval sociálním opatřením. „Mluvil jen o nezaměstnanosti, ale dál se tomu nevěnoval, nedal žádné domácí úkoly vládě, i když z titulu své funkce dobře ví, co se bude v horizontu jednoho, dvou, tří kvartálů dít na půdě českého zákonodárství,“ podivil se Kubáček, protože to by podle něj bylo v projevu patřičné a pro veřejnost velice zajímavé. „Nemluvě o tom, že mnozí by si říkali, jaký bude další vývoj v otázce Ukrajiny, ekonomické diplomacie i vztahů ke státům našeho sousedství,“ dodal. Je podle něj zvláštní, že ač se Miloš Zeman rád a často poměřuje s projevy T. G. Masaryka a Edvarda Beneše, než s projevy Václava Havla a Václava Klause, přesto se otázkám, co český stát čeká a jak se prezident zachová, vyhýbá.

Dělá reklamu ruské punkové skupině Pussy Riot

Jak si politologové vysvětlují, že v projevu chyběly vize, postoj k zahraniční politice, dění ve světě, ale objevila se tam opět kritika ruské punkové skupiny Pussy Riot, byť tentokrát bez vulgarit? Prezident prohlásil: „Nikdy nebudu souhlasit s tím, aby se za symbol boje za lidská práva vydávala pornografická skupinka s vulgárním názvem, protože je to urážka skutečných bojovníků za lidská práva.“ Patří taková pozornost hudební skupině z Ruska do svátečního vánočního poselství českého prezidenta? „Nejvíc z toho může těžit punková skupina, český prezident jí dělá stále reklamu, mnoho lidí by jinak o ní ani nevědělo,“ konstatuje Petr Sokol. I když prý chápe, že prezident potřebuje mobilizovat svoje příznivce, tohle stejně jako každodenní spory prezidenta s jeho názorovými odpůrci do vánočního projevu nepatří.

Miloš Zeman si konflikty ve společnosti přeje a hýčká

Také Jan Kubáček se podivuje, že ač prezident říká, že nechce Pussy Riot přikládat váhu, dělá jim neuvěřitelnou reklamu a dodává jim většího veřejného lesku, než si zaslouží. A nesouhlasí ani se způsobem, jakým se vypořádal se svými kritiky. „Bylo to v podstatě pokračování sporu, místo toho, aby to přešel elegantně, zbytečně v tom rozjitřeném konfliktu pokračoval dál,“ kroutí hlavou, protože pro Zemanovy kritiky bude mnohem snazší se odvolávat právě na tato přirovnání, na tento konflikt. „Této kampani vlil energii do žil, vypadá, že si trochu ten konflikt ve společnosti přeje a hýčká. Myslím, že zbytečně, protože lidé si nejen o Vánocích, ale o Vánocích zvlášť, přejí, aby z politické scény přicházel přinejmenším klid, jistý nadhled, velkorysost a ten pověstný týmový duch, aby se spory vedly o věcech zásadních a ne žabomyší,“ řekl politický analytik. A očekávají to zvláště od prezidenta, který by měl být moudrým starcem, arbitrem, který spíš sbližuje, než dělí. A v těchto kontroverzních výrocích pak lehce zapadnou významnější myšlenky o zákonech i prohlášení, že jeho klíčovým motivem a azimutem všech jeho kroků v diplomacii bude národní zájem. „Je to škoda. A ač je Miloš Zeman pečlivým čtenářem projevů TGM a Beneše a jistě si všiml, že jejich projevy byly smířlivé a symbolické, aby si z nich lidé mohli odnést pro sebe určité poučení a zároveň věděli, jak se bude republika chovat a orientovat v časech obzvlášť složitých, nijak se tím neinspiroval,“ říká Kubáček, že kdyby Miloš Zeman navázal na tuto tradici ve svých vánočních poselstvích, jeho vystoupení by vedle projevů Havla a Klause byly jiné a originální a české společnosti by to určitě prospělo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…