Chebský starosta: Nečas si pouze libuje v siláckých prohlášeních

09.05.2012 7:12

ROZHOVOR Stejně jako v roce 2006, i dnes chybí chuť nejsilnějších politických stran dohodnout se v zásadních otázkách směřování státu na kompromisu, říká exposlanec ČSSD a starosta Chebu Pavel Vanoušek.

Chebský starosta: Nečas si pouze libuje v siláckých prohlášeních
Foto: tan
Popisek: Starosta Chebu Pavel Vanoušek

Pane starosto, ve volbách roku 2006 jste získal mandát člena dolní komory Parlamentu. Proč jste jej ve volbách 2010 neobhajoval? Co říkáte na současnou politickou situaci u nás?

Důvodů, proč jsem neobhajoval svůj mandát ve volbách 2010, je více. Hlavním bylo, že můj podíl řadového poslance na rozhodování neodpovídal vždy odpovědnosti, kterou jsem cítil, že mám před veřejností. K vytvoření názoru na tu kterou problematiku pomáhají oslovení odborníci-poradci. V danou chvíli se mi nedařilo vytvořit skupinu lidí, kteří by mi byli ochotni bez postranních lobbistických úmyslů dodat odborný pohled na projednávané. Situace v klubu byla docela napjatá, řízení ze strany tehdejšího předsedy Paroubka bylo dosti autoritativní. Obával jsem se, že se po volbách může vyvinout situace, v níž bych mohl být "směrován" do podpory řešení, která by se mi příčila.

Stejně jako v roce 2006, i dnes chybí chuť nejsilnějších politických stran dohodnout se v zásadních otázkách směřování státu na kompromisu. Se snahou získat vše souvisí napětí mezi politiky, které se přenáší i do společnosti. VV se zcela zdiskreditovaly, a to včetně platformy K. Peake, a odpovídajícím řešením by byly dle mého názoru předčasné volby. Ty by znamenaly pro řadu poslanců, a zřejmě i VV a platformu, konečnou, a proto vládu drží.

Pokud zůstaneme u vlády, jak byste hodnotil dosavadní Nečasovo vládnutí? Jaký dopad mají pro obyvatele Chebu například vládní reformy?

Vláda o sobě říká, že je protikorupční a rozpočtově odpovědná. Přitom je stíhána jedním skandálem za druhým a v oblasti hospodářské zcela selhala. Petr Nečas si libuje v siláckých vyjádřeních, ale nedokáže za nimi stát. Vláda kromě škrtů a devastace veřejného sektoru ničeho nedosáhla a v zahraniční politice je směšná, neboť není názorově jednotná.

Dopad "reforem" na některé skupiny občanů je značný, často se dostávají do těžko řešitelných situací. Pokud jde o město, snižuje se objem prostředků z daňových výnosů a město pak poskytuje svým občanům méně služeb. V Karlovarském kraji a potažmo i Chebu je to markantnější než v bohatších regionech s vyšším průměrným příjmem.

Na konci dubna neprošlo také v Senátu omezení imunity ústavních činitelů. Jaký postoj ke změně Ústavy ve prospěch omezení imunity zaujímáte?

Pokud jde o imunitu, domnívám se, že by měla být omezena na dobu výkonu mandátu.

Jak informovala naše redakce, na začátku dubna se několik politiků z karlovarské ČSSD rozhodlo přejít ke konkurenčním stranám Jiřího Paroubka a Miloše Zemana, jaký je na to Váš názor? Navíc pan Hybner jako jeden z důvodů svého odchodu uvedl zákeřné praktiky členů ČSSD. Co si o tom myslíte?

V politických stranách se scházejí lidé poměrně ambiciózní, se snahou získat prostor a pozici pro prosazení svých názorů. Neznám konkrétní osobní důvody pana Hybnera ani praktiky členů v karlovarské organizaci ČSSD, zřejmě ale i skutečnost, že nebyl zařazen na kandidátku pro krajské volby, sehrála svou roli při jeho odchodu. Ono to vše spolu souvisí.

Jaký postoj zaujímáte k problémům s dostavbou s rychlostní komunikací R6? Na základě rozhodnutí Ministerstvo dopravy je navíc od poloviny dubna, po otevření úseku z Nového  Sedla do Sokolova, zpoplatněna jízda po celé komunikaci vedoucí z Jenišova do Chebu, dálniční známkou. Co na to říkáte?  

Pokud jde o zpoplatnění rychlostní komunikace R6, domnívám se, že Karlovarský kraj vyčerpal všechny možnosti k tomu, aby tato komunikace nebyla zpoplatněna. Neradi se smiřujeme s realitou.

Pokud se zaměříme na Cheb, jaké největší problémy trápí zdejší obyvatele a jak se Vám tyto problémy daří řešit?

Specifickým problémem Chebu je, že po válce došlo k výměně většiny obyvatel. Sestěhovaly se sem osoby nejen z různých oblastí tehdejšího Československa, ale i z jiných států. Pochopitelně tito občané mají rozdílné kulturní návyky a společenské zkušenosti. I v současné době je v Chebu silná skupina cizinců, především Vietnamců, kteří zde dlouhodobě trvale žijí, osob z dalších států (především Slovenska a Ukrajiny), lidé se ztrátou společenského uznání a často i bez práce (vč. bývalých vojáků, policistů, celníků) a značný počet Romů. Schopnost akceptace měnících se podmínek a ochota k integraci do společnosti je u těchto skupin různá. Právě oblast integrace a vytvoření podmínek přijatelných pro všechny jsou nejobtížněji řešitelné. Jsme si vědomi toho, že je to běh na dlouhou trať.

Žijeme kousek od hranic, a to vedle pozitiv s sebou bohužel přináší i řadu potíží, které se nejvíc projevují v nočních hodinách a které města ve vnitrozemí řešit nemusejí. Jinak si nemyslím, že bychom měli zásadně jiné problémy než ostatní: Romové, sociálně slabí, nezaměstnaní… Máme různé integrační programy, úzce spolupracujeme s úřadem práce i hospodářskou komorou, usilujeme o další rozšíření průmyslového parku.

Jak jsme informovali, v německém Hofu bylo podepsáno Memorandum o železniční dopravě mezi Svobodným státem Bavorsko a Českou republikou, ze kterého je zřejmé, že bude provedena elektrifikace tratě Norimberk - Marktredwitz - Hof - Cheb.  Kdy se však na dokončenou trať mohou občané těšit? A kolik bude město do infrastruktury investovat?

Podepsání memoranda je nejen pro Cheb a Karlovarský kraj, ale pro celou Českou republiku dobrá zpráva. Dopravní spojení Norimberk - Cheb - Karlovy Vary je spojení historicky ověřené a v současné době může Karlovarskému kraji významně ekonomicky pomoci. Lidé z ekonomicky a výrobně silného regionu Norimberk mohou využívat spojení do oblasti, která je známa schopností poskytovat kvalitní lázeňskou péči a má i infrastrukturu pro další oblasti cestovního ruchu. Spojení Hof - Cheb doplní regionální strukturu dopravy a do budoucna umožní to, co je nezbytné - silnější ekonomické propojení Karlovarského kraje s Bavorskem a Saskem. Spojení Hof - Cheb by podle memoranda mělo být zahájeno od prosince 2013. Jedná se o infrastrukturu železniční a do té město neinvestuje

Brno, Ostrava a Cheb se dostaly do TOP 10 měst východní Evropy s nejlepší strategií podpory přímých zahraničních investic. V čem podle Vás spočívá úspěch Chebu a co z toho pro město vyplývá? Na co budou nebo byly například investice využity?

Úspěch Chebu spočívá v tom, že jsme byli v příhodnou dobu připraveni přijmout investice. V té době také byly tyto investice podporovány ze strany vlády. Chebský průmyslový park byl vybudován z prostředků Phare 2000, Ministerstva pro místní rozvoj a města Cheb. V současné době je v průmyslovém parku více než 1100 pracovních příležitostí a zdaleka se nejedná ´jen´ o montážní závody nebo dodavatele pro automobilky. Bohužel nedávno přijatá změna legislativy, která měla zabránit dalšímu rozvoji solárních elektráren, způsobila značný nárůst cen za vynětí ze zemědělského půdního fondu a pozemky, na kterou dřívější vláda a EU poskytly podporu, jsou v současné době neprodejné. Na tuto skutečnost upozorňujeme více než rok a dosud k žádné změně nedošlo.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

10:20 „Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

„Nerozumím tomu, proč se jeho ‚kapitán Minařík‘ neřešil již dávno, kdy by i sám Laufer k tomu mohl c…