Hlídací psi u nás zalehli k miskám, řekl nám Kalousek. A přidal něco o rudé šlechtě a magorech z Facebooku

22.05.2014 18:24

ROZHOVOR Tuzemským eurokomisařem by neměl být reprezentant dědičné rudé šlechty. Média v podobě hlídacích psů demokracie ulehla k plným miskám a mlčí. Bývalý ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek má před eurovolbami ostře nabito. Vyjadřuje se také o Teličkovi, Okamurovi a Grossovi.

Hlídací psi u nás zalehli k miskám, řekl nám Kalousek. A přidal něco o rudé šlechtě a magorech z Facebooku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Jaké byly vaše první duševní pochody, když jste na facebookových stránkách ANO objevil námět na film Je třeba zabít Kalouska a jejich administrátor napsal, že jde o úžasný film?

Tyto útoky si zažívám denně a nejsem sám. Všichni politici, kteří budí emoce, si tuto elektronickou agresi prožívají téměř denně. Kdyby si to člověk bral nějak zvlášť k tělu, tak by tu práci nemohl vůbec dělat. Nechává mě to celkem chladným. Nicméně tohle byla výjimka, protože oficiální administrátor té stránky s výrokem souhlasil. Jinými slovy politická strana ANO oficiálně řekla, že je to bezvadný nápad. To tady ještě nikdy nebylo. Nechci to už rozpatlávat a kvituji, že se mi za to pan předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek omluvil. Nicméně bychom si měli dát všichni pozor na to, aby naše subjekty nevyjadřovaly souhlas s takovýmto chováním. Fakt je, že každému na Facebook občas napíše nějaký magor, tomu se nikdo neubrání. Koneckonců v diskuzi na ParlamentníchListech.cz je možno denně číst nápady, že je třeba zabít Kalouska, ale nikdy jsem si tam nepřečetl, že s tím redakce ParlamentníchListů.cz souhlasí. I když si to třeba myslí.

Již několikrát jste naznačil, že by se novináři měli podívat na to, kde Agrofert přišel k základnímu kapitálu, proč Vodňanská kuřata mluví tak dobře polsky anebo jestli se ve zmíněné společnosti nevyplácí kvůli nižším daním část platu na ruku, jak se to děje v mnoha firmách v Rusku. Máte poslaneckou imunitu. Proč tedy takhle chodíte kolem horké kaše a nevytasíte se s důkazy?

Nikoho jsem nenaváděl, pouze jsem na těchto příkladech zdůvodňoval svůj názor, proč si myslím, že velká část médií dnes není svobodných. Kdyby svobodná byla, tak konkrétně MF Dnes, kde je silné investigativní oddělení, by se spoustě podobných témat věnovala a to ještě před volbami. K tomu nedošlo proto, že se pan Babiš stal vlastníkem vydavatelství MAFRA. O tom není třeba pochybovat, když víme, jak MF Dnes v podobných případech postupovala. Nikoho neosočuju, jen poukazuji na to, jak hlídací psi demokracie ulehli k plným miskám a mlčí.

Praxe v Česku je spíš taková, že novinář dostane echo od politika, lobbisty či jiné zaujaté osoby a začne se jím zabývat. Proto jsem se ptal, proč nepředložíte důkazy?

Co když mám důvod se domnívat, že v těch redakcích některé podklady jsou, jen se jim nikdo nechce věnovat? Já je tam nedával, ale vím, že tam jsou.

Ostatně, neposlal jste do Echo24.cz tu finanční kontrolu vy?

To je úžasný nápad. Ministerstvo financí už rok neřídím a je to typický případ protichůdných vyjádření pana Babiše, kterých se denně dopouští. Nejdřív řekne, že je to vyloučené, protože zpráva je nezávislá a stejným dechem prohlásí, že tu kontrolu tam poslal Kalousek.

Vyšla kniha Třinácté komnaty Andreje Babiše, nenakoukl jste do ní?

Ne a nemám to ani v úmyslu.

Jak se díváte na možnost, že by si Pavel Telička roli eurokomisaře zopakoval?

Nechci hodnotit odbornou úroveň jednotlivých kandidátů. Z těch jmen, co padají, by funkci mohl nějakým způsobem vykonávat každý. Nicméně komisař není nestranný úředník, komisař je politická funkce. Velmi bych si přál, kdyby komisařem za Česko nebyl reprezentant dědičné rudé šlechty. Za čtyřicet let se zde vytvořila skupina lidí, kterou lze po pravdě nazvat dědičnou rudou šlechtou. Chtěl bych, aby eurokomisař za Česko nebyl z ranku těchto lidí.

Máte nějaký osobní tip?

O tom bude rozhodovat vláda. Nicméně opakuji mé přání, aby to nebyl někdo z dědičné rudé šlechty.

Ostatně premiér Bohuslav Sobotka o Teličkovi prohlásil, že se pokaždé dokáže včas přisát na nějakého miliardáře, ze kterého má osobní prospěch. Co vy na to?

Pan Telička je velmi zdatný. Zinkasovat šedesát milionů korun jako odměnu za to, co předvedla firma NWR v OKD, je projevem velké profesionality. Jen si nejsem moc jist, jestli má být tohle kvalifikační předpoklad pro výkon eurokomisaře. Není už výjimečné, že se bývalí komisaři stanou lobbisty. A je to celkem logické, protože mají naprosto výjimečné zkušenosti a styky, takže mají svým klientům co nabídnout. Zpětný chod by byl docela kuriozitou, protože do každého zaměstnání si nesete zlozvyky ze zaměstnání předchozího.

Na kandidátní listině ANO pro eurovolby je za panem Teličkou několik zaměstnanců Ministerstva zahraničních věcí. V západní Evropě se to většinou řeší tak, že se úředníci vzdají místa ve státní správě a hrají vabank ve volbách. U nás sedí na dvou židlích, takže když se ve volbách neprosadí, zůstanou na svých postech. Nevidíte v tom střet zájmů?

To je věcí každé politické strany, koho a s jakými etickými nároky zařadí na svou kandidátku. Nic proti zákonu to není, proti přísným etickým normám ano. Bylo by však bláhové chtít dodržování nějakých etických norem po hnutí ANO.

Bývalý premiér Stanislav Gross si nyní posypal před veřejností hlavu popelem. Neudělal to kvůli tomu, že si jako kamarád Andreje Babiše kypří půdu pro návrat do politiky?

Všiml jsem si, že není úplně zdráv, takže mu přeji brzké uzdravení. Nechci to hodnotit. Ani nechci komentovat svou víru v upřímnost jeho vyjádření.

Mohli by Starostové a nezávislí utéci od TOP 09 a připojit se k ANO?

To pokládám za vyloučené. Možná to říkal někdo jako přání je otcem myšlenky. Když se podíváte na vyjádření vrcholných představitelů hnutí ANO, tak každému rozumnému pozorovateli dojde, že je to vyloučené.

Jak se stavíte k tvrdému postoji vůči emigrantům či nabídce založit „Romistán“ šéfa Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamury?

Nechci rozebírat myšlenkové veletoče předsedy Okamury. Chápu, že má své posluchače. Úsvit však nepokládám za demokratickou politickou stranu. V rámci demokratického systému má právo na židle v Poslanecké sněmovně, když je jeho klientela fandících posluchačů větší než pět procent. Těžko si však umím představit, že bych ho někdy bral vážně, tedy jako účastníka demokratické debaty.

Nakonec bych požádal, jestli byste si netroufl tipnout výsledky eurovoleb?

Politická strana je instrument na to, aby nabídla do veřejných funkcí to nejlepší, co je schopna nabídnout. My se důsledně, bez ohledu na to, zdali člověk má, nebo nemá stranickou legitimaci, snažili hledat opravdové autority v oblastech, které pokládáme při budoucí práci v Evropském parlamentu za prioritní. Ať už jde o vnitřní trh, jednoduchou legislativu a tak dále. To si myslím, že se nám podařilo. Do jaké míry budou voliči hodnotit, že jsme stranou eurokompetentní, neumím předvídat. Volby jsou otázkou důvěry, důvěra je emoce a emoce se nedá exaktně měřit. Přál bych si, aby k volbám přišlo co nejvíce voličů. To, co se dozvíme v neděli večer, nikdo neví. Máme jedinou jistotu, že komunisté k volbám přijdou všichni. A mně by bylo líto, kdyby někteří naši voliči zůstali doma.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…