To už je fakt legrace. Zemana neporazí, nemají na to. Ilja Racek mladší, divadelník z regionu, se dobře baví pražskou "dobrou společností"

04.03.2017 4:43

ROZHOVOR „Současní prezidentští kandidáti? To jsou překotné pokusy vygenerovat osobnost podle určitých politických názorů, které ovšem většina lidí nesdílí. Příliš z toho trčí snaha mít na Hradě kohokoliv jiného jen ne Zemana,“ konstatuje bývalý náměstek ministra kultury, režisér a nynější ředitel opavského divadla Ilja Racek. K současné diskuzi ohledně ochrany národních parků pak ještě uvádí: „Ta poslední bitva o kůrovce na Šumavě je fakt už legrace. Co někteří sportovci či umělci o té problematice vědí, že se pouštějí do polemik na tak specifické téma, o kterém se přou i špičkoví odborníci? Současného prezidenta kritizují i za věci, které jim u prvního nevadily.“

To už je fakt legrace. Zemana neporazí, nemají na to. Ilja Racek mladší, divadelník z regionu, se dobře baví pražskou "dobrou společností"
Foto: Pavel Sonnek, operaplus.cz
Popisek: Ilja Racek mladší

Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat. Je jeho rozhodnutí a pak i výsledek volby důležitým mezníkem, který určí další směřování této země, nebo vzhledem k významu jeho funkce fakticky o nic nejde? A půjde vůbec Miloš Zeman do voleb podle vašeho názoru? Často se také hovoří o rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce současného prezidenta, myslíte si, že je to opodstatněné, anebo příliš zveličené?

O dalším směřování to asi nebude, parametry našeho politického systému jsou dány. Sousedi na Slovensku mají premiéra a prezidenta na opačném názorovém pólu a nevypadá to, že by se kvůli tomu země hroutila. Osobně jsem přesvědčen, že kandidovat bude, protože bude chtít pokračovat v názorovém trendu, který v politické struktuře státu nemá institucionální obdobu. Díky mnohokrát zmiňovanému zaměření médií v názorech prezidentovi opačných jim bude Zeman chtít i nadále vyvracet jejich názorová klišé. A není to o odpůrcích a sympatizantech prezidenta, to je rozdělení společnosti, které by fungovalo i bez něho – je to přece vidět v celé Evropě a už i v USA.

Nejobecněji řečeno, v čem Miloš Zeman jako prezident české společnosti v poslední době prospívá a v čem jí škodí? Jak posuzovat jeho podporu Donalda Trumpa, vytěžování tématu migrace, kritiku Merkelové a politiků EU či vyjádření nechuti nad Chovancovým „centrem proti propagandě“, to znamená témata, která teď prezident „hraje“ nejčastěji.

Prezident je v tomto směru prostě jen mluvčím určitých vrstev společnosti, které mainstream bagatelizuje. A je v tom konsekventní. Nevím, jak tím může škodit – to bychom mohli diskutovat o škodlivosti pravdy nebo přejít rovnou k trestnosti jiných než oficiálních názorů: jak nám lehce vyhrožuje centrum proti propagandě. Chtělo by to oprostit se od těch žabomyších sporů a pokusit se nahlížet na tento fenomén z hlediska historie – ale to bude zřejmě dopřáno až našim potomkům.

Kauza Peroutka a Mynářova bezpečnostní prověrka jsou už evergreenem stejně jako vydírání Jindřicha Forejta, příběhy o prostituci na Pražském hradě, podnikání Martina Nejedlého a podobné kauzy. Číhá někde na prezidenta průšvih, který mu případnou kandidaturu může totálně zkomplikovat?

To je věštění z křišťálové koule. Kdyby takový příběh byl, už bychom o něm slyšeli od rána do noci a od noci do rána. Když si média neváhají kopnout do něho za úplné blbinky, tak tohle by jim neušlo...

Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí nebo se o nich mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Kdo z nich má šanci Zemana porazit? Padla úvaha, že druhé kolo Zeman pravděpodobně vyhraje, ale může být vyřazen už v prvním kole. Co třeba, kdyby přišel někdo „zemitější“ než Zeman, třeba senátor Kubera, anebo naopak uhlazenější jako například akademik Drahoš?

Můj osobní názor je, že nikdo z nich nemá šanci ho v regulérní volbě porazit. Jsou to překotné pokusy vygenerovat osobnost s předem určenými vlastnostmi podle určitých politických názorů, které ovšem většina lidí nesdílí. Příliš z toho trčí snaha mít na Hradě kohokoliv jiného jen ne Zemana. Na příkladu Trumpa se ukazuje, že mediální masáž může mít zcela opačné účinky.

Miloš Zeman, Andrej Babiš a ČSSD, v souvislosti s prezidentskými volbami je to zajímavý politický trojúhelník. Potřebuje Andrej Babiš Miloše Zemana tak, aby ho podpořil a nepostavil svého kandidáta? A jak to dopadne v ČSSD podle vašeho názoru? Postaví sociální demokraté svého kandidáta? Mohou si to vůbec dovolit, když v jejich řadách působí mnoho sympatizantů současného prezidenta? 

Jestli sociální demokracie postaví vlastního kandidáta, tak to bude další hřebíček do rakve jejich volebních preferencí. O vztazích prezident–Babiš se mnoho spekuluje, ale myslím, že to bude nejzajímavější část dalšího politického vývoje, kde se můžeme dočkat nečekaných překvapení.

Jen v poslední době Jan Kraus, Vavřinec Hradílek, Gabriela Koukalová, Leopold König, další sportovci, herci, umělci, ale i vědci a intelektuálové... Většina z nich se staví proti Zemanovi. Proč to tak je, skutečně je Miloš Zeman tak hrozný? Může to být tím, že v žádném případě nejde ve stopách Václava Havla?

Připadá mi to trochu iracionální. Beru to tak, že se v „dobré společnosti“ nosí být proti prezidentovi, ať dělá, co dělá. Ta poslední bitva o kůrovce na Šumavě, tak to už je fakt legrace. Co ti jmenovaní o té problematice vědí, že se pouštějí do veřejných polemik na tak specifické téma, o kterém se přou i špičkoví odborníci? Baví mne představa, jak odborníci na kůrovce sedí v sále a kritizují se stejnou vehemencí vystoupení dotyčných umělců, se stejnou urputností, jak to činí oni. Současného prezidenta kritizují i za věci, které jim u prvního nevadily.

A teď pojďme v krátkosti k navrhované novele o veřejnoprávních médiích. Jak hodnotíte nynější návrh zákona o České televizi, jež se v podstatě smrskl na změnu způsobu volby členů Rady České televize, které by už nevybírala Poslanecká sněmovna, ale své zástupce do ní by delegovalo dvaadvacet v příloze zákona vyjmenovaných organizací? Vidíte nějakou výhodu v tom, že místo poslanců vzešlých z voleb by o složení Rady rozhodovali lidé blízcí platformě Svobodu médiím advokátky Hany Marvanové, která se na výběru organizací podílela?

Nikdy jsem si nemyslel, že se budu po svých zkušenostech s ní zastávat současné televizní rady. Ale ač možná nedokonale, reprezentuje vzhledem k volbám společnost jako celek prostřednictvím volených zástupců, jak jinak? Ti aktivisté z řad těch, kteří pro televizi pracují, to je přece střet zájmů, který titíž lidé tak vehementně vyčítají Babišovi! Okruh těch, kteří by rozhodovali o veřejnoprávní televizi za peníze všech, by se tak ještě zmenšil a bylo by to obrazně řečeno „elita sobě“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen tak odložit? To nejde. Rajchl se nebál říct, že Vrbětice nesedí

4:44 Jen tak odložit? To nejde. Rajchl se nebál říct, že Vrbětice nesedí

Zásadní nedostatek ve věci konce vyšetřování vrbětické kauzy nalezl právník a šéf strany PRO Jindřic…