Nekl (KSČM): Zákon o GIBS je jen úsměvným pokusem

14.07.2011 6:30

Projev z 20. schůze PSP ČR, dne 13. 7. 2011. K zavedení Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Nekl (KSČM): Zákon o GIBS je jen úsměvným pokusem

Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, členové vlády, já chápu, že vládní návrh zákona vychází z programového prohlášení vlády a zejména strategie vlády proti korupci.

Současný stav prošetřování trestných činů příslušníků bezpečnostních sborů je takový, že trestné činy příslušníků Policie České republiky objasňuje, prověřuje a následně vyšetřuje inspekce Ministerstva vnitra, a trestné činy příslušníků celní správy a vězeňské služby objasňují a prověřují jejich orgány v postavení policejního orgánu a vyšetřuje je Policie České republiky stejně jako u kterékoliv jiné kategorie pachatelů.

Návrh zákona je vnitřně rozporný, v některých částech zcela nelogický a klade značné nároky na státní rozpočet a rovněž na zvýšení tabulkových míst příslušníků a občanských zaměstnanců nového bezpečnostního sboru. Poukazuji zejména na tyto aspekty navrhovaného zákona:

1. Působnost generální inspekce se má vztahovat na všechny trestné činy příslušníků bezpečnostních sborů a dále na trestné činy občanských zaměstnanců bezpečnostních sborů spáchané při plnění jejich pracovních úkolů.

2. To se však netýká příslušníků a občanských zaměstnanců zpravodajských služeb a hasičského záchranného sboru a zejména se to netýká samotné generální inspekce. Trestné činy jejich příslušníků a občanských zaměstnanců má prošetřovat a vyšetřovat opět generální inspekce. Fungování generální inspekce si vyžádá nové náklady na státní rozpočet. Podle důvodové zprávy činí toto navýšení v prvním roce téměř 140 mil. Kč a v každém dalším roce téměř 280 mil. Kč, a to bez přihlédnutí k inflaci a nepředvídaným potřebám generální inspekce.

3. Fungování generální inspekce si kromě toho vyžádá 88 nových tabulkových míst, z toho 41 příslušníků a 47 občanských zaměstnanců.

Jak vláda dále v návrhu uvádí, je jejím hlavním cílem bojovat pomocí tohoto zákona proti korupci. Nezaznamenal jsem však ani v důvodové zprávě vysvětlení, jak při současném stavu šetření trestných činů u bezpečnostních sborů dochází ke korupci. Ne zcela jasné vztahy mezi inspekcí Ministerstva vnitra a Policií České republiky přesto vedou vládu k vytvoření nového bezpečnostního sboru s tak významnými dopady na státní rozpočet.

Jinak než úsměvným nelze označit návrh v části týkající se trestných činů občanských zaměstnanců celní správy a vězeňské služby. Jejich trestné činy spáchané v souvislosti s plněním pracovních úkolů má prošetřovat a vyšetřovat generální inspekce. U občanských zaměstnanců celní správy bude jejich trestné činy spáchané mimo plnění pracovních úkolů snad nadále řešit Policie České republiky. U občanských zaměstnanců vězeňské služby mají její trestné činy spáchané mimo plnění pracovních úkolů nově šetřit policejní orgány této služby, takže když vznikne podezření ze spáchání trestného činu, přijede Policie České republiky /a kdo také jiný, samozřejmě/ a když zjistí, že jde o občanského zaměstnance vězeňské služby, zavolá policejní orgán vězeňské služby a odjede. Policejní orgány vězeňské služby přitom působí uvnitř tohoto bezpečnostního sboru, zejména ve věznicích. Vládní řešení zcela postrádá logiku.

Vládní návrh, jak již tady bylo řečeno, rozšiřuje provádění takzvaných zkoušek spolehlivosti, dosud používané pouze ve vztahu k příslušníkům Policie České republiky, i na další osoby. Vláda argumentuje dobrými zkušenostmi s jejich prováděním právě u Policie České republiky. Přitom se zřejmě neptala právě policistů.

Zkusme si představit konkrétní běžnou situaci. Policista zastaví vozidlo, protože zjistí, že jeho řidič překročil rychlost jízdy, řidič nabídne policistovi úplatek, policista samozřejmě neví, zda není právě podroben zkoušce a není utajovaně nahráván. Takže pokus o úplatek oznámí. Nejde-li však o zkoušku, tak stojí tvrzení proti tvrzení. Policista navíc riskuje, že řidič ho obviní z křivého obvinění. Pokud si sám svůj zákrok nenahraje nebo nemůže pokud o úplatek dokázat jinak, tak věc skončí jeho oznámením. Rostou oznámení, ale výsledky protikorupčního boje jsou nulové.

Přitom se vláda dne 18. 5. 2011 zabývala rozšířením těchto zkoušek i na celou řadu dalších osob. Usnesením číslo 371 sice analýzu možnosti takového rozšíření pouze vzala na vědomí, ale toto rozšíření neodmítla. Oprávněně se proto domnívám, že utajované nahrávání pod záminkou ověření spolehlivosti občanů tohoto státu se stává programem této vlády a není již výsadou pouze poslanců strany Věci veřejné. Aby se občané mohli účinně bránit, nezbude jim než používat stejnou metodu.

Zásadně nemohu souhlasit s projektem, kdy jeden podezřívá druhého a tajně se vzájemně nahrávají, a zaměstnanci ve veřejném sektoru jsou apriori označení za nedůvěryhodné.

Jenom závěrem k vystoupení paní poslankyně Černochové prostřednictvím paní předsedající. Řekla, že je úsměvné, že je zařazen i paragraf, který určuje chování příslušníků těchto sborů - slušnost, ohleduplnost, možná pěkně oblečený, učesaný a oholený. Já si myslím, že to patří do normálního slušného chování člověka, který je vybrán do této situace a nikoliv aby to bylo uzákoněno přímo jako zákonná norma.

Ze všech těchto důvodů proto navrhuji a připojuji se k návrhu, aby vládní návrh zákona o generální inspekci bezpečnostních sborů byl již v prvním čtení zamítnut.

Děkuji. (Potlesk z levé strany.)

Související:

Seďa (ČSSD): Co když Generální inspekce nebude fungovat?

Černochová (ODS): Inspekce musí být nezávislá

Kubice: Zákon o zavedení Generální inspekce bezpečnostních sborů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…