Liptáková (KDU-ČSL): Výsledkem Kalouskova rozpočtu budou živelné škrty v příštím roce

08.12.2011 19:11

Ekonomičtí experti KDU-ČSL považují evidentně nadhodnocenou příjmovou stránku návrhu státního rozpočtu za vážné ohrožení ekonomické stability státu.

Liptáková (KDU-ČSL): Výsledkem Kalouskova rozpočtu budou živelné škrty v příštím roce

„Nerealistický plán příjmů způsobí dodatečné živelné škrty a nekoncepční zásahy do hospodaření subjektů závislých na rozpočtu. V opačném případě by vláda musela rezignovat na Maastrichtská kriteria a přistoupit na rychlejší zadlužování," varuje místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková.

 

KDU-ČSL dlouhodobě upozorňovala, že návrh státního rozpočtu předložený ministrem Kalouskem vychází ze zcela chybného předpokladu na straně příjmů. K prvotní chybě došlo podle Liptákové už při ignoraci makroekonomické předpovědi samotného ministerstva financí, které předpokládalo v příštím roce 2,5% růst HDP. „Tvůrci rozpočtu přesto tvrdošíjně trvali na navýšení příjmů o 2,7 %. Spoléhat se na optimistický hospodářský scénář v době dluhové krize a růstu HDP v EU pod 1 % přitom nemělo jakékoliv realistické opodstatnění," tvrdí Liptáková. „V souvislosti se zvýšením spodní sazby DPH je navíc nutné počítat s dalším snížením spotřeby českých subjektů. To už dnes ví i ministr financí," dodává místopředsedkyně lidovců.

KDU-ČSL proto navrhuje:

- Počítat se stejnou výší příjmů jako v předchozím roce. Chybějících 29 mld. získat zvýšením daně z příjmů právnických osob o 2 % (9 mld.), úsporou postradatelných agend ministerstev (dosud byl počet státních zaměstnanců omezen jen o 0,6 %) (15 mld.) a důsledným dotažením zdanění hazardu podle původního záměru - bez možnosti započtení odvodu dle loterijního zákona do daňových nákladů (5 mld.).

- Nesnižovat odvod zaměstnavatele za zaměstnance o 2 %. Toto snížení způsobí v celostátním měřítku pokles příjmů o 20 mld. a přitom není dostatečným stimulem pro oživení trhu práce. Větší multiplikační efekt lze očekávat od přímých investic státu než od daňových slev.

- Znovuzavedení progresivní daně z příjmů fyzických osob. Vyspělé ekonomiky ji zavádějí jako automatický vestavěný stabilizátor výkyvu ekonomických cyklů.

- Elektronické zveřejňování státního rozpočtu, které by bylo možno rozbalit až do jednotlivých smluv a obchodních případů státní správy. Tak by se veřejné prostředky dostaly pod kontrolu veřejnosti. Opatření by umožnilo významně zredukovat korupci, lobbismus a předražování zakázek.

- Zavést zadávání státních zakázek formou veřejně přístupných elektronických aukcí.

KDU-ČSL nemůže souhlasit:

- S vyvedením 21 mld. z příjmů státního rozpočtu do soukromých fondů (pod pseudonymem „důchodová reforma"), aniž by tím zajistila generaci současných třicátníků vyšší výnos z uložených úspor než kterýkoliv komerční bankovní ústav.

- Se sjednocením výše obou sazeb DPH. Zachování snížené sazby na potraviny je nejméně zneužitelnou sociální pomocí nízkopříjmovým skupinám a zároveň podporou poplatníkům, kteří kromě sebe živí děti - budoucí tvůrce HDP. Současně by snížená sazba DPH na potraviny byla přínosem pro zemědělce.

Více:
Váňa (ČSSD): (Ne)reálný státní rozpočet

##PROFIL 5988##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

20:03 SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

Mohou se lidé, pracující pro online platformy, domáhat svých práv? Tuto otázku si kladou nejenom kur…