Bratský: Sám dalajláma řekl, že čínský byznys nezajímají politické diskuse o lidských právech

16.09.2013 20:43

Senátoři po setkání s dalajlámou: debata o lidských právech v Tibetu nebrání rozvoji byznysu s Čínou.

Bratský: Sám dalajláma řekl, že čínský byznys nezajímají politické diskuse o lidských právech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bratský

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská a senátor Petr Bratský se dnes setkali s tibetským duchovním dalajlámou. Zastoupili tak početnou Skupinu přátel Tibetu, která funguje na půdě horní komory Parlamentu ČR.

„Dalajláma působí velmi vitálně. Vyjádřil velikou radost a potěšení nad tím, že se mu dostává podpory z malých zemí, jako je Česko nebo Litva, ze které právě přijel. Tato podpora pro něj mnoho znamená, protože Tibet věří v demokratická pravidla. A ví, že naše země, která už přechod k demokracii zvládla, mu vyjadřuje silnou podporu,“ uvedla po setkání místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. Senátor Petr Bratský ji doplnil: „Patříme mezi malé země, které byly dlouhé roky pod diktátem velkých a mocných. Dnes jsme pro ně vzorem a naši vlastní zkušenost s přerodem v demokratický stát se snažíme i této zemi vracet a znovu připomenout.“

Tématem, které sám dalajláma při setkání otevřel, byl rozvoj obchodu s Čínou. „Dalajláma mluvil o tom, že po celém světě potkává zástupce sílících čínských komunit, kteří se s ním sami chtějí potkávat a hovořit s ním. Popřel myšlenku, že by se zástupci čínského byznysu uráželi při zmínkách na téma dodržování lidských práv. Sám Dalajláma řekl, že čínský byznys nezajímají politické diskuse o lidských právech. Není tedy pravda, že země, kde se mluví o lidských právech v Tibetu, by pak měly horší podmínky pro obchodování s Čínou,“ vysvětlil Petr Bratský.

Setkání se zúčastnili také zástupci občanského sdružení M.O.S.T., které se zaměřuje zejména na pomoc tibetským uprchlíkům v Indii, pomáhá jim s obživou, při kontaktu s rodinou nebo zprostředkovává kmotrovství na dálku. „Lidé, kteří utečou z Tibetu, zůstávají většinou v Indii bez pomoci. Přitom je potřeba vědět, že podmínky útěku z Tibetu jsou velmi tvrdé, uprchlíci musejí překonat mnohdy bez obutí třítisícové vrcholy Himalájí. Lidé, kteří utíkají z vlasti kvůli politickému tlaku, potřebují pomoc,“ zdůraznila místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

18:14 Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k k Andreji Babišovi a EU.