Hamáček (ČSSD): Role lidských práv v české zahraniční politice

05.10.2013 18:59

Do jaké míry by měla česká zahraniční politika trvat na prosazování lidských práv, a do jaké míry by měla nalézt kompromisy s prosazováním dalších rozmanitých zájmů České republiky?

Hamáček (ČSSD): Role lidských práv v české zahraniční politice
Foto: Redakce
Popisek: Jan Hamáček

Minulý měsíc jsem měl možnost vystoupit na panelové diskusi k roli lidských práv v české zahraniční politice u příležitosti každoroční konference Forum 2000. Se zástupci politických stran jsme diskutovali různé názory a pohledy na lidskoprávní rozměr české zahraniční politiky.

Troufám si tvrdit, že v případě lidských práv a konkrétně toho, že by měla být součástí naší zahraniční politiky, panuje obecná  shoda. Umožnit lidem svobodně se rozhodovat o svém osudu a nebýt perzekvováni za vlastní názory jsou základní hodnotové principy, které je nejen doma, ale i v zahraničí třeba hájit.   Ostatně na tom jsme se dokázali během zmiňované panelové diskuze bez výhrad shodnout. Na druhou stranu je správné diskutovat o tom, do jaké míry se nám agendu lidských práv daří efektivně prosazovat, a to nejen ve vztahu k zahraničí, ale samozřejmě i ve vztahu k zájmům a prioritám České republiky.

V tomto ohledu vnímám debatu o lidských právech u nás jako poněkud nešťastnou či minimálně zkreslenou. Tato debata je totiž často postavena do roviny buď a nebo. Takto však diskutovaná otázka přece postavena není, a to ani v České republice ani i dalších vyspělých západních státech, které se k prosazování lidských práv hlásí.

Lidská práva jsou nepochybně součástí naší zahraniční politiky, ale představují zároveň pouze jeden z pomyslných pilířů, na kterých naše diplomacie stojí. Agenda lidských práv v české zahraniční politice proto vyžaduje pevnější ukotvení a užší provázanost s dalšími zahraničněpolitickými prioritami. Platí to nejen ve vztahu k našim zájmům a jejich úspěšnému prosazovaní, ale i vůči zemím a oblastem, kde se snažíme ke zlepšení lidských práv přispět. Zahraniční politika je a musí zůstat komplexní proces, jehož cílem je prosazovat a skloubit dohromady různé zájmy, ať již v  bezpečnostní, politické, ekonomické, či právě lidskoprávní rovině.  

Dokážeme si ale rozumně odpovědět na to, jaké širší a dlouhodobé cíle při prosazování lidských práv sledujeme?

V prvé řadě je třeba aplikovat individuální přístup – to znamená postupovat případ od případu, země od země. Je třeba brát ohled na rozdílné sociopolitické podmínky v té či oné zemi. Zároveň je nutno zvažovat i naše další zájmy, ať již bezpečnostní, politické či ekonomické. Podobně jako lidská práva je i ekonomická diplomacie a podpora našich firem součástí naší zahraniční politiky a všechny tyto oblasti mají v ní své nezpochybnitelné místo. Od reality odtržené výkřiky do médií mají ve skutečnosti velmi malý užitek. Je určitě dobré projevit i pokoru s vědomím ne vždy ideálního stavu věcí u nás doma. Diskutujme a bavme se s našimi partnery na oficiální úrovni. To je práce pro diplomaty, kteří se snaží trpělivě a vhodně nastolovat tato témata v jednání s našimi zahraničními partnery. Výsledky možná nedostaví ze dne na den, ale mohou přinést mnohem trvalejší změnu.

Při prosazování lidských práv musíme klást také důraz na sociální a ekonomická práva. Podobný přístup může jen přispět k větší stabilitě a výraznějšímu rozvoji občanské společnost v dané zemi.

Využívejme rovněž možností, jaké nám dává členství v mezinárodních organizacích, včetně EU, a snažme se postupovat společně s našimi spojenci a partnery.  Ať má náš hlas větší váhu.

Vždy se ale zároveň snažme naše kroky rozmýšlet na několik tahů dopředu. Pokud usilujeme o změnu poměrů v té či oné zemi, existuje zde reálná alternativa? Jaký dopad bude mít náš postup na naše dlouhodobé zájmy a vztahy s konkrétní zemí? Kdo jsou z hlediska lidskoprávní problematiky v daném místě naši skuteční partneři a nakolik jsou čitelní? Určitě by bylo užitečné dobrovolně se vhánět do izolace a často tak vyklízet pozice jiným?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

18:14 Hlas: Babiš je Slovák. Takže pokud by pro něj bylo spojení s Ruskem výhodné, navleče rudou košili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k k Andreji Babišovi a EU.