Poc (ČSSD): Břidličný plyn pod kontrolou

10.10.2013 8:17

Evropský parlament dnes během plenárního hlasování podpořil povinnost provádět posouzení dopadů na životní prostředí (EIA) u všech projektů těžby břidličných plynů včetně průzkumné fáze, pokud je použita metoda tzv. frakování.

Poc (ČSSD): Břidličný plyn pod kontrolou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

"Těžba plynu pomocí metody hydraulického štěpení doposud pod směrnici EIA nespadala. Kdo bude chtít těžit s využitím "frakování", bude muset mít EIA," shrnuje výsledek hlasování Pavel Poc (ČSSD).

Parlament již v roce 2012 upozornil, že Směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí se vztahuje jen na jednotlivé vrty a nebere v úvahu kumulativní dopady více vrtů a jejich hustý výskyt typický pro těžbu břidlicového plynu. Směrnice není pro regulaci těchto aktivit vhodná a nebere v úvahu řadu rizik v procesu těžby.

Zkušenosti s těžbou břidlicového plynu ve Spojených státech přitom ukazují, že dobývání plynu z břidlic provázejí vážné pochybnosti o ekologických a zdravotních dopadech. Největší problém představuje ohrožení podzemních vod, spotřeba vody při těžbě, vliv frakování na kvalitu ovzduší, riziko zemětřesení či vliv na změnu klimatu, který může být podobný jako u uhlí.

Situace se rychle mění i v EU, jak ukazuje intenzivní zájem průmyslu prozkoumat zásoby břidlicového plynu v Evropě. Je proto nutné, aby EU držela krok s rozvojem těžby plynu a zajistila potřebnou ochranu životního prostředí a zdraví. V rámci revize stávající směrnice EIA proto navrhl Výbor pro životní prostředí, aby byla směrnice rozšířena na projekty těžby břidlicového plynu, a to jak na samotnou těžbu, tak i na průzkumné vrty.

Tento návrh se nakonec podařilo prosadit v kompromisním znění, podle kterého bude povinné provést posouzení dopadů na životní prostředí u projektů na těžbu břidlicových plynu včetně průzkumných prací - pokud bude použita metoda frakování.

Zpravodaj Zanoni získal mandát pro vyjednávání s Radou a je proto velmi pravděpodobné, že revidované znění směrnice EIA vstoupí v platnost ještě v první polovině roku 2014.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

8:14 Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci a odvolání nominace Pavla Tuleji na post m…