Sehnalová (ČSSD): Fond evropské pomoci nejchudším je praktickým výrazem solidarity

16.06.2013 7:35

V roce 2011 bylo 120 milionů Evropanů, tedy čtvrtina evropské populace, ohrožena chudobou nebo sociálním vyloučením.

Sehnalová (ČSSD): Fond evropské pomoci nejchudším je praktickým výrazem solidarity
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Více než 40 milionů trpí kritickým materiálním nedostatkem, což znamená, že není schopno každý den přinést domů základní potraviny. Téměř 6 milionů dětí nemá ani dva páry bot. Přes 4 miliony lidí žije bez domova.

Na potraviny pro lidi trpící chudobou a sociálním vyloučením a na základní materiální pomoc pro děti a lidi bez domova dnes europoslanci odhlasovali vznik tzv. Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Na léta 2014-2020 navrhují poskytnout 3,5 miliardy Eur. Dnešní hlasování otvírá cestu vyjednávání s Radou o konečné podobě nového nástroje.

Evropský program distribuce potravin představuje již od roku 1987 důležitý zdroj podpory pro organizace, které bojují s chudobou. Jen v roce 2011 tento program využilo přes 19 milionů osob.  Nový fond umožní pokračovat v této podpoře a půjde dokonce nad rámec dosavadního programu, a to zavedením Evropské podpory distribuce základní materiální pomoci, jako jsou balíčky pro lidi bez domova nebo oblečení a obuv pro děti a další doprovodná opatření s cílem pomoci konečným příjemcům k opětovnému začlenění do společnosti.

Irská sociálně demokratická europoslankyně Emer Costello, zpravodajka ke zprávě v Evropském parlamentu, k výsledkům hlasování uvedla: "Poslanci dnes členským státům vyslali jasný signál, že Evropa se musí postavit za sociálně nejslabší. Tento nový fond představuje praktické vyjádření solidarity s těmi, kteří se ocitli na samotném okraji naší společnosti."

Návrh podpořila také její česká kolegyně, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D): "Nadcházející jednání s členskými státy nebude snadné, nicméně ukončení programu distribuce potravin letos v prosinci by bez jeho nahrazení znamenalo přímou hrozbu pro programy potravinové pomoci v mnoha členských státech, včetně České republiky".

Její stranický kolega a vedoucí delegace ČSSD v Evropském parlamentu Richard Falbr k tomu dodal: "Scházíme se v době obrovského propadu hrubého domácího produktu a rekordní nezaměstnanosti v ČR. Ekonomika neroste, zaměstnanci a jejich rodiny chudnou a pravicová vláda proti tomuto trendu nedělá nic."

Europoslanci za ODS vznik fondu nepodpořili, podle výroků Milana Cabrnocha (ODS, ECR) jsou sociální systémy v Evropě již dnes velmi štědré a zavedení fondu je nežádoucím a příliš pohodlným nástrojem pro nejchudší osoby. Sociálně demokratičtí poslanci v Evropském parlamentu zřízení fondu pokládají za velmi důležité.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nováková (KDU-ČSL): Je nutné dostat do terénu jedinečnou metodiku

8:05 Nováková (KDU-ČSL): Je nutné dostat do terénu jedinečnou metodiku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře enviromentální výchovy