Nestavme Hladovou zeď, vzkázal Zemanovi spořivý Kubera

21.05.2013 20:50

Jedinou příležitost nevynechá prezident Miloš Zeman, aby stávající politické garnituře s něčím neporadil. V pondělním projevu na Žofínském fóru zdůraznil nutnost investic, bez nichž se z krize hned tak nevymaníme, a také využívání PPP projektů. I proto doporučil vznik ministerstva veřejných prací, které by koordinovalo jak zdroje z fondů EU, tak i ty domácí.

Nestavme Hladovou zeď, vzkázal Zemanovi spořivý Kubera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Šest čtvrtletí po sobě už klesá hrubý domácí produkt, a tak není divu, že prezident Miloš Zeman ve svém pondělním projevu na Žofínském fóru připomněl investice jako nástroj, jak dostat českou ekonomiku z krize. Vzhledem k tomu, že politici na tyto výzvy ne vždy slyší, měl by se jim podle hlavy státu pravidelný, byť třeba jen minimální, růst investic nařídit. Mířit by měly především do infrastrukury, a to ať už dopravní, informační nebo energetické, protože tam mají největší multiplikační efekt.

V souvislosti s tím prezident Zeman také navrhl vznik ministerstva veřejných prací, které by se transformovalo z ministerstva pro místní rozvoj. Jeho úkolem by bylo koordinovat zdroje, které jednak pocházejí z fondů Evropské unie, což už nyní do jisté míry činí, ale také domácí zdroje. Podle Miloše Zemana by se pak peníze měly nabízet soukromým firmám prostřednictvím PPP projektů.

U PPP projektů je třeba náležitě vyjednat koncesní podmínky

Toto jeho vyjádření zkritizovala hned začerstva místopředsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Helena Langšádlová. „Já jsem byla návrhem pana prezidenta poněkud zaskočena, protože on říká, že by toto ministerstvo mělo nabízet zdroje soukromým firmám formou PPP projektů. Ale princip PPP projektů je naopak takový, že soukromý kapitál přichází do veřejných staveb. Není to přece tak, že by stát dával veřejné prostředky soukromým subjektům,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová v pondělních Událostech, komentářích České televize.

„To byl určitě omyl. Ale v PPP projektech jde samozřejmě o partnerství. Soukromý kapitál nemá altruistické zájmy, chce vydělávat, takže to partnerství by mělo být v tom, že stát nabízí zajímavé projekty, soukromý kapitál do toho přidává peníze a pak je důležité, aby ta koncese byla zajímavá i pro druhou stranu. To znamená, že koncesní podmínky se musí velmi dobře vyjednat,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz místopředseda stínové vlády KSČM pro hospodářskou politiku Jiří Dolejš.

Neblahé zkušenosti s dálnicí do Ostravy a Ústřední vojenskou nemocnicí

Vzápětí připomíná některé kauzy PPP projektů, které nedopadly dobře. „Zmíním proslulou výstavbu dálnice do Ostravy a také v Praze jsme měli v posledních letech velké otazníky nad tím, jak využít PPP pojektu u Ústřední vojenské nemocnice. Stát si nepomohl, předpokládám, že investor ano, protože soukromník si to vždy velice dobře spočítá. To mu nelze mít za zlé. Ale pokud se to špatně vyjedná, tak efekt PPP projektů nemusí být až takový, jak se zprvu očekává,“ dodává Jiří Dolejš.

„Já jsem vůči PPP projektům velmi kritický. Sice se v zahraničí někde povedly, ale u nás ne. Ono je to hezky skryté pod PPP, ale v podstatě to není nic jiného, než že vám někdo něco zaplatí a vy to potom splácíte. Ty smlouvy jsou neskutečně složité, potvrdilo se to třeba i na dálnici D47. Je to velmi ošidné. Na nás to v minulosti zkoušela jedna firma s veřejným osvětlením, že by nám ho celé velmi rychle zrekonstruovala a my bychom to potom spláceli,“ vzpomíná pro ParlamentníListy.cz teplický primátor a zároveň i senátor Jaroslav Kubera.

Žádné nové ministerstvo nevytvářejme, i těch nynějších je až dost

„Nevýhoda toho je, že pak máte mandatorní výdaj. My jsme si tu rekonstrukci nakonec udělali sami, mohli jsme si to řídit podle potřeby. Když jsme jeden rok neměli moc peněz, tak jsme jich do toho vkládali méně, byli jsme sami organizátoři svých peněz. Když na PPP projekty přistoupíte, tak vám pak vaše peníze organizuje někdo jiný. A toho já příznivcem nejsem. Řídím se tím: dělej jen to, na co máš peníze, na co sis ušetřil,“ vysvětluje Jaroslav Kubera.

Předseda senátorského klubu ODS prezidentovi netleská ani za nápad se zřízením ministerstva veřejných prací. „Já jsem příznivec osmi ministerstev, tak bych žádné nové ani přetransformované z ministerstva pro místní rozvoj nepodporoval. MMR bych zrušil, a to co nejdřív. Bohužel na to nikdo nemá sílu. Ministerstva podle mě žádné pracovní příležitosti nevytvoří, to musí soukromý sektor,“ upozorňuje teplický primátor.

Namalovat do zákona nařízenou míru investic by nefungovalo

Ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš dává prezidentu Zemanovi za pravdu s potřebou investic, nad možností politikům vyšší investice nařídit už ale kroutí hlavou. „Tomu už nerozumím vůbec. Souhlasím s ním v tom, že si současná vláda myslí, že se z krize proškrtá, což se nedaří. Proto je třeba nastartovat ekonomiku, a to znamená investovat. Ale nařizovat to, nebo to dokonce dávat do zákona, to je velmi absurdní,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz Jiří Dolejš.

Zároveň poukazuje na to, že velmi záleží na tom, jestli se vyberou správné projekty, které by měly mít multiplikační efekt. „Takhle to nefunguje, že se do zákona někde namaluje míra investic. To nefungovalo ani v dobách, kdy se hodně věřilo keynesiánskému modelu. Dnes je keynesiánský model problematizovaný především proto, že vývoj ekonomiky je v Evropské unii asymetrický, a ty tzv. prorůstové impulsy mají rozporný efekt mezi jednotlivými státy EU, čili tou keynesiánskou politikou je dnes mnohem složitější dosáhnout očekávaných efektů než kdysi,“ míní Jiří Dolejš.

Investice à la Hladová zeď k ničemu nevedou

Investicím jen pro ně samé vůbec nefandí senátor Jaroslav Kubera nefandí. „To jsou takové nápady à la Hladová zeď. Stát samozřejmě investovat může, ale musí na to mít. Je hezké postavit super aquacentrum, ale ono potom prodělává 100 milionů ročně. Nebo ho ještě postavit z dotace, to už je úplně super,“ konstatuje s neskrývanou dávkou ironie Jaroslav Kubera, který je přesvědčen, že z evropských peněz by se měly uskutečňovat jen infrastruktuní projekty.

„Investice za každou cenu k ničemu nevedou. Podívejte na Detroit, je před bankrotem, nebo jak dopadla Schwarzeneggerova Kalifornie. My v rozpočtu dbáme, aby se všechny peníze neztratily v provozu. V minulosti jsme byli kritizováni za to, že jsme odmítali průmyslové zóny. A teď se stačí podívat na Kolín, jak je zadlužený, protože mu toho tolik naslibovali. On zainvestoval do bytů a všeho, a teď má dluhy. Průmyslovou zónu si má vzít za své průmysl, a ne aby obec vykupovala pozemky, stavěla byty a ubikace a pak ta zóna zůstane prázdná,“ dodává teplický primátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

14:30 To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

Členové ústavněprávního výboru Senátu dali zelenou petici 15 tisíc zemědělců. Ti chtějí zrušit Fialo…