Kabaret sněmovna: Kalouskovy dlouhé prsty a rozpáraná břicha

27.04.2011 9:12

Již podruhé v současném volebním období se sešla Poslanecká sněmovna, aby na návrh opozice hlasovala o vyjádření nedůvěry vládě. Zatímco během hlasování se dokonce zpívalo, v rozpravě zazněla celá řada ostrých i více či méně vtipných výroků.

Kabaret sněmovna: Kalouskovy dlouhé prsty a rozpáraná břicha

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Jak se dalo očekávat, velmi kriticky se vyjadřovali hlavně opoziční poslanci, kteří hlasování o nedůvěře vládě vyvolali.

"Sociální demokracie zastává ten názor, že tímto hlasováním  - o nedůvěře - nelze v Poslanecké sněmovně příliš plýtvat. Mělo by se hlasovat pouze tehdy, pokud pro to existují vážné, nevyvratitelné důvody. My jsme přesvědčeni jako sociální demokraté, že tato chvíle beze vší pochybnosti nastala právě teď. Veřejnost je pobouřena, veřejnost je znechucena, veřejnost je otrávena tím, co zde vláda za devět měsíců předvedla," uvedl například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vše k úternímu jednání sněmovny ZDE

Čtěte také: 
 Vláda poslouchala půl dne nadávky. Hlasování o nedůvěře přežila
Bárta si pohrál se slovíčky. Promluvil o puči, který začal půjčkou

Pozadu nezůstal ani jeho spolustraník David Rath. "Vždyť vy jste jako premiér velmi slabý premiér, a to se projevuje mimochodem i tím, že jste dokořán otevřel dveře něčemu, co je v české, ale i světové politice naprosto nevídané. Vy jste otevřel dveře bezpečnostní agentuře převlečené za politickou stranu, která svým faktickým šéfem připravila plán, o kterém vy dobře víte a věděl jste o něm i v minulosti, jakým způsobem infiltruje a různými zvláštními technikami, tedy špiclováním a zastrašováním, bude postupně jako rakovina prorůstat celou naší politickou sférou,"  uvedl mimo jiné středočeský hejtman a poslanec Rath na adresu premiéra Petra Nečase.

Nečas: Nejsme vládou údržbářů

Ten se však hájil. "Jaký význam tedy má toto hlasování a jaký význam má podržet důvěru k této vládě? Ano, zaznělo to tady mnohokrát a zazní to dnes znovu - tato vláda má smysl pouze tehdy, jestliže prosadí základní a hluboké strukturální reformy, především na výdajové straně státního rozpočtu," uvedl v rozpravě Nečas.

Čtěte také:
Rath na Kubiceho: Nevinnou ženskou jste nechali hnít ve vazbě
Premiér Nečas: Tato vláda nikdy, nikdy nebude pouhou vládou údržbářů

Grebeníček: O vládě se lidé přou, zda se skládá z lumpů či neschopných diletantů

"Tato vláda nikdy, nikdy nebude pouhou vládou údržbářů, která sedí ve svých úřadech a administruje. To je příliš nízká ambice na to, aby tato vláda zůstala nadále u moci," doplnil ještě premiér.
Poslanec Jiří Koskuba (ČSSD) k poslancům VV: "Já bych vám byl velice vděčen, kdybyste teď vzali hedvábný papír, napsali štětcem báseň, oblékli se do bílého kimona a šli si někam rozpárat břicho. Tato zem by tento samurajský počin určitě ocenila."

Kalousek by měl nosit červený hábit, řekl Koskuba

Velmi zajímavé bylo také vystoupení Jiřího Koskuby (ČSSD). O to zajímavější, že se tento poslanec příliš ve sněmovně jindy neprojevuje. "Kdyby pan ministr Kalousek žil v době Ludvíka XIV., tak by nosil červený hábit a hodnost kardinála. To je prostě jeho styl," řekl například. A tím jeho střelba do koalice nekončila.

K poslancům Věcí veřejných a Radku Johnovi pak pronesl: "Já bych vám byl velice vděčen, kdybyste teď vzali hedvábný papír, napsali štětcem báseň, oblékli se do bílého kimona a šli si někam rozpárat břicho. Tato zem by tento samurajský počin určitě ocenila."  

Kalousek: Ať si pan Koskuba zopakuje historii. Mým vzorem je Richelieu

Na slova Jiřího Koskuby pak reagoval dle očekávání i ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Když jste hovořil o tom, že v dobách pozdní renesance francouzského feudalismu bych měl nosit kardinálský šat, zmínil jste Ludvíka XIV. Mám velkou prosbu, jestli byste tu číslovku nesnížil. Kardinál Mazarin byla velká osobnost, přesto mým velkým politickým vzorem byl přece jenom Armand Jean du Plessis, vévoda z Richelieu," uvedl se svým typickým sarkastickým tónem Kalousek.

Čtěte také:
Vláda místo, aby vládla, se jen pře, říká komunista Dolejš

A i on pokračoval ve stejném duchu poslanecké přestřelky. "Žijeme v zemi, kde bývalý ministr financí, současný předseda sociální demokracie, měl tu pravomoc a také té pravomoci využil, aby odpustil daňovou povinnost v objemu 25 milionů korun spřátelenému hoteliérovi bez jakýchkoliv právních důvodů," připomněl Kalousek.

Zaorálek: Nejste chudáci, kteří potřebují půjčit peníze, aby přežili do příštího měsíce

Nemlčel pak ani místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Rozumíte, vy poslanci nejste žádní chudáci, aby se mezi vámi roznášely příspěvky 50-, 170-, 500tisícové, abyste přežili do dalšího měsíce! Takoví chudáci snad ještě poslanci nejsou ani po posledním snížení platu. A nejde o obálku, tady jde přece o jakousi důstojnost a sebevědomí. Přece když jste v politice, tak nejste chudáci! Nebo jste takové ovce? Nebo jste skutečně takové stádo? Že se scházíte v bytě pana Bárty a tam posloucháte, co budete dělat, co si budete zítra myslet," ptal se Zaorálek.

Komunisti: Je to výsměch občanům

Silná kritika zazněla i ze strany komunistů. Slovo si vzala Marta Semelová, Jiří Dolejš, ale třeba i Miroslav Grebeníček. Věty, které na adresu koaliční vlády padaly, nepatřily k těm, co se dávají takříkajíc "za rámeček".
"Výměna ministrů, promiňte mi, to je trochu výsměch občanům ČR! Jestliže kdysi platilo, že má ten nebo onen výhodu a ten nebo onen nemá šanci, dnes platí, že nikdo nemá šanci. Šanci mají jenom ti, kteří se v jakési K9, K12 uzavřeli sami do sebe a začali si rozdávat karty mezi sebou, aby rozhodli o podnikatelském záměru jménem Česká republika," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Paroubek: Bártovi nepomůže ani týdenní koupel v Savu, aby se očistil


O vystoupení ve sněmovně se nechtěl nechat připravit ani expředseda sociálních demokratů a poslanec Jiří Paroubek. "Pan Bárta, jehož už nelze politicky očistit, ani kdyby se týden koupal v bazénu Sava, se patrně domnívá, že na jednu ostudu se může zapomenout jen tehdy, pokud ji z médií vytlačí jiná, ještě větší. No nevím, představu, že šestadvacetiletá mladá žena organizuje vnitrostranický převrat, může spolknout jen velký naiva," uvedl Paroubek mimo jiné.

Čtěte také:
Komunisté nechápou. Pro Ransdorfa je vláda spolkem pro dokradení
Paroubek: Vláda pravice vznikla na lži 

Kalousek se trefil do Novotného, ten pak zase do Kalouska

Poslanec Josef Novotný (VV), na kterého se zaměřil ve svém projevu Miroslav Kalousek ve svém pokusu o vtip na to, že i on je mladá svěží tvář Věcí veřejných nakonec také vystoupil s několika větami. "Na závěr pak ještě jednu repliku. Jsem strašně rád, že pan ministr Kalousek si všímá mého starého a unaveného obličeje. On mi asi oplácí to, že já si všímám jeho mladistvých, dlouhých a hbitých prstů," řekl Josef Novotný, který je nestraníkem, ale poslancem za Věci veřejné.

Nechyběla ani kulturně-hudební vložka

Ani během hlasování o nedůvěře vládě nebyla jen nuda. Poslanec Daniel Korte (TOP 09) ze svého místa v zadní lavici povstal a svá slova „proti návrhu" hlubokým hlasem vyzpíval. To po hlasování probudilo diskusi zejména ze strany opozice o tom, zda je jeho způsob hlasování platný. Ve sněmovně vlnu všeobecného veselí a předsedající Miroslavu Němcovou na několik sekund zcela zaskočil.  

Jen jednou od roku 2003 byl pokus o nedůvěru vládě úspěšný

Z devíti pokusů o vyslovení nedůvěry vládě od roku 1993 uspěl zatím jen jeden. To se stalo  24. března 2009.  Tehdy sněmovna vyslovila vládě Mirka Topolánka nedůvěru. K opozici se připojili i potřební čtyři poslanci z koaličního tábora, díky nim získala potřebných 101 hlasů. Proti kabinetu hlasovali Schwippel a Tlustý z ODS a bývalé členky Strany zelených Zubová a Jakubková.

U současné koaliční vlády to bylo v úterý večer již podruhé, co se poslanci k vyslovení nedůvěry k ní vyjadřovali. Podle prognoz politologů i politiků, to rozhodně není ani naposledy.

Čtěte také:
Vláda poslouchala půl dne nadávky. Hlasování o nedůvěře přežila 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…