Rozčílený Zavadil: Vláda čaruje s čísly, ale důchodce stejně obere

01.05.2011 8:51

Vláda obere osmdesát procent důchodců, aby přidala asi dvaceti procentům vysokopříjmových skupin důchodců. Pro ParlamentníListy.cz to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Komentoval tak takzvanou malou důchodovou reformu, kterou má ve druhém a třetím čtení projednat současná dubnová schůze Poslanecké sněmovny.

Rozčílený Zavadil: Vláda čaruje s čísly, ale důchodce stejně obere

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Zmíněnou reformu si vynutilo rozhodnutí Ústavního soudu, které - lapidárně řečeno - konstatovalo, že lidé s vyššími příjmy, jsou při odchodu do penze při výpočtu důchodu nespravedlivě obíráni. Nový výpočet penzí, který má vyhovět nálezu soudu, se dotkne lidí odcházejících do důchodu od letošního října.

My vám něco sebereme, ale hned zase přidáme

„Změna má zaručit, aby lidem z nejnižší příjmové skupiny důchody neklesly. Lidé s vyššími příjmy budou na penzích dostávat více," píše se na stránkách Úřadu vlády. A jak na to? „V důsledku zavedených změn bude sice průměrný důchod klesat o zhruba šedesát korun ročně, ale zároveň bude podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) valorizován o přibližně 360 korun za rok," najdeme tamtéž odpověď vlády.

„To jsou jenom hry s čísly. To, že zvalorizují důchody, je jedna věc, otázka ale je, jak to bude do budoucna. Takže na tohle já nesázím," odmítl vysvětlení pro ParlamentníListy.cz Zavadil. Ústavní soud ve svém nálezu rozhodně neřekl, že by se mělo na uspokojení vysokopříjmových skupin vzít všem ostatním," konstatoval rozhodně Zavadil. Podle něj soud jen doporučoval, aby se navyšovaly důchody těm vysokopříjmovým.


ČMKOS: Víme, kde na to vzít a nekrást

„A my jsme navrhovali řešení, aby to zůstalo u těch asi osmdesáti procent stejné," informoval redakci předseda odborů. Podle Zavadila současně s tím odbory přinesly i návrh, kde peníze na růst vyšších důchodů vzít.

„Například u DPH. To nejsou jenom dvě sazby. Ony jsou totiž tři, o tom nikdo nemluví, ani ministerstvo financí. Existuje i nulová sazba. Například u nákupu osobního automobilu nemá podnikatel vůbec žádné DPH, má nulové. U finančních transakcí u finančních institucí jsou nulové sazby. Takže tady je třeba hledat ty prostředky," míní Zavadil.

„Například u aut by to dělalo asi šest miliard, což je přesně ta částka, která by kryla to, že by se nikomu na důchod nesáhlo," uzavřel pro ParlamentníListy.cz odborář.

Nebojte, ručíme za růst

Vláda nicméně veřejnost ujišťuje, že výše zmíněná valorizace důchodů pokryje i pokles důchodů o zmíněných asi šedesát korun ročně. „Nově se má změnit i princip valorizace důchodů. Ta zaručí, že v budoucnu nedojde k poklesu důchodů," vzkazuje vláda.

Podle avizovaného principu bude vládě sice odejmuta valorizační pravomoc, ale princip valorizací zůstává zachován podle současného vzorce, který se stane automatickým mechanismem zakotveným v zákoně. „Omezuje se prostor vlády, aby například populisticky před volbami zvyšovala penze více než ukládá zákon," vysvětlil Petr Nečas.

Princip spočívá ve valorizaci ve výši sta procent hodnoty inflace a jedné třetiny růstu reálných mezd. Důchody se tedy budou zvyšovat ve chvíli, kdy růst indexu spotřebitelských cen společně s třetinou růstu reálných mezd dosáhne v součtu výše dvou procent. Celé toto opatření má být přechodně užíváno po dobu pěti let.

Soudci se nelíbil jeho důchod

Za vším humbukem kolem důchodů pro lidi s nadprůměrnými příjmy stál bývalý ostravský soudce Karel Sochor. Ten se u soudu domáhal vyššího důchodu a upozorňoval na nerovnost mezi vysokopříjmovými, kteří do důchodového systému přispívají hodně, a ostatními. Zatímco on jako soudce platil celý život pojistné z měsíční mzdy 68 tisíc korun, dostal důchod jen ve výši 19 procent této částky. Přitom v průměru činí tento poměr v Česku 44 procent ze mzdy.

Paroubek znectil Ústavní soud

A Ústavní soud mu dal za pravdu, když v dubnu 2010 konstatoval, že „ustanovení § 15 zákona o důchodovém pojištění je protiústavním, neboť ve svých důsledcích negarantuje dostatečně ústavně zaručené právo na přiměřené hmotné zabezpečení dle Listiny základních práv a svobod a vede k neakceptovatelné nerovnosti mezi různými skupinami důchodových pojištěnců".

"Ústavní soud se chová jako třetí komora parlamentu, nepřísluší mu takové rozhodnutí. Svým verdiktem ovlivňuje bez politické odpovědnosti výši schodku státního rozpočtu. To odporuje duchu i liteře ústavy," prohlásil tehdy ještě šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Navrhované změny, které má přinést „malá důchodová reforma":
  • snížení maximálního měsíčního vyměřovacího základu pro pojistné (tzv. zastropování) na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy (dnes je to šestinásobek),

  • postupné prodloužení rozhodného období pro výpočet důchodu z dnešních 25 let na celoživotní,

  • změny v hodnotě redukčních hranic a procentního zápočtu,

  • změna principu valorizace důchodů - vládě bude odejmuta valorizační pravomoc a bude zakotvena přímo v zákoně,

  • další zvyšování důchodového věku a zároveň urychlení tohoto procesu u důchodového věku žen tak, aby ke sjednocení důchodového věku u žen a mužů došlo v roce 2041.


Zdroj: kmpg.com


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…