Advokát: Zákaz stávky je protiprávní. I podle Ústavního soudu

13.06.2011 9:44

Rychlé vydání předběžného opatření Městského soudu v Praze, kterým je původně plánovaná pondělní stávka odborů zakázána, je podle právníka Kolji Kubíčka chybné. Argumentuje rozhodnutím pléna Ústavního soudu.

Advokát: Zákaz stávky je protiprávní. I podle Ústavního soudu

"Na stávku v České republice pamatuje pouze jediný zákon. A ten stanoví jistá pravidla stávky v případě, že jde o Kolektivní smlouvy odborářů se zaměstanavateli. V tomto případě však o kolektivní vyjednávání nejde, proto je rozhodnutí soudu chybné a nesprávné," řekl serveru ParlamentníListy.cz Kubíček s tím, že nejde jen o jeho právní názor, ale o definici práva.  

Advokát Kolja Kubíček připomíná, že právo na stávku zaručuje občanům Listina práv a svobod a česká Ústava. "V Česku je jediný zákon, který toto právo upravuje. Ten ale překročen v případě ohlášené pondělní stávky odborů nebyl. Navíc odboráři ani nemají zákonem danou povinnost oznamovat stávku tři dny předem, jak se ozývá ze strany vlády jako argument," řekl pro ParlamentníListy.cz známý pražský advokát.


Podle něj tak odboráři mohli stávkovat i v pondělí, v okamžiku, kdy však bylo soudem vydáno předběžné opatření, je vhodné skutečně rozhodnutí dodržet a v pondělí podat žalobu na neplatnost rozhodnutí k vyšší soudní instanci. "To ale bude na delší čas, klidně i na roky. Proto chápu, že se odbory rozhodly nejít touto cestou odporu, a ohlásily pozdější termín stávky. Otázkou je, zda se proti němu opět vláda nepostaví dalším předběžným opatřením a mezi tím nezačně aplikovat změnu zákona o stávce," pokračoval dál pro ParlamentníListy.cz Kolja Kubíček.

Čtěte také:


Dodal, že v krajním případě by mohlo dojít i k tomu, že by vláda mohla ke svým restrikcím použít takzvaný Krizový zákon, při čemž by však musela v zemi ohlásit krizový stav. "To snad ale zatím nehrozí. Nicméně pokud by k tomu došlo, znamenalo by to, že by vláda mohla lidem přikázat neshromažďovat se a jít do zaměstnání," uvedl dál advokát.

Stávka se tak má podle nedělního výsledku vyjednávání odborů uskutečnit po dobu 24 hodin ve čtvrtek. Policie bude dohlížet na to, aby nebyly blokovány příjezdové cesty. Bleskový výzkum veřejného mínění přitom ukázal, že ze stávkou během víkendu vyjádřilo souhlas 51 procent Čechů. 

Související:


Ano, je to nezákonné, přidává se i šéf ČSSD

Slova advokáta potvrzuje i předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který je také vystudovaný právník. "Předběžné opatření Městského soudu v Praze, kterým byla zakázána pondělní stávka odborových svazů v dopravě, považuje ČSSD za nezákonné a odporující judikatuře Nejvyššího soudu i Ústavního soudu," reagoval ve svém vyjádření novinářům.

Prohlášení předsedy vlády Petra Nečase, že „veřejnost očekává, že stávky jí nebudou komplikovat život", považuje ČSSD za flagrantní nerespektování práva na stávku, zaručeného ústavním pořádkem České republiky i mezinárodními smlouvami o lidských právech a základních svobodách, jimiž je Česká republika vázána.

Čtěte také:


Soud založil své rozhodnutí podle zpráv z médií údajně na tom, že stávka nebyla odborovou organizací písemně oznámena zaměstnavateli alespoň tři pracovní dny předem, jak vyžaduje § 17 odst. 4 zákona č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání, v platném znění.

Na odbory ohlášenou stávku se však zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje, neboť nejde o stávku ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy. Tato stávka je stávkou za prosazování jiných hospodářských a sociálních zájmů a požívá plně ústavní ochrany podle čl. 27 odst. 4 Listiny základních práv a svobod.

To, že bylo předběžné opatření o zákazu stávky vydáno chybně, potvrdil v pondělí dopoledně i děkan pražské právnické fakulty.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…