České Budějovice: Zvažujeme zvýšení poplatku za odpad, doplácí na něj 33 miliony korun

12.11.2012 10:31

Budějovické občany čeká nejspíš zvýšení poplatku za komunální odpad, což od 1. ledna 2013 umožňuje novela zákona o místních poplatcích.

České Budějovice: Zvažujeme zvýšení poplatku za odpad, doplácí na něj 33 miliony korun
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

„V současné době město doplácí ročně na každého občana 359 korun, což při počtu cca 93 tisíc obyvatel rázem udělá částku 33 milióny korun, a to si v situaci, kdy jsme museli v rozpočtu na příští rok seškrtat 290 miliónů korun, o něž přerostly nároky jednotlivých odborů nad předpokládanými příjmy. Proto považuji zvýšení poplatku za nutné, i když samozřejmě nepopulární. V roce 2010 se v našem městě likvidovalo 31 224,9 tun odpadu, vloni to bylo už 32 543,6 tun,“ zdůvodňuje opatření 1. náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města Miroslav Joch (ČSSD).

Nyní občané platí 500 korun na osobu za rok. „My bychom mohli navýšit poplatek na dvojnásobek, maximálně však do výše reálných nákladů. Poplatek se skládá ze dvou složek, a to z pevné, jejíž horní zákonnou hranicí je 250 Kč za osobu a rok, a z částky stanovené na základě skutečných nákladů za sběr a svoz netříděného komunálního odpadu za předchozí kalendářní rok. Reálné náklady na tříděný odpad vypočítané za rok 2011 po přepočtu na občana jsou v případě první složky o 33 korun vyšší než občan skutečně městu zaplatí, v případě druhé složky je to dokonce o 326 více. Po sečtení nám tedy vyjde celková částka 859 korun,“ vypočítává reálné náklady první náměstek.

Podle něj by ale poplatek až na tuto částku narůst nemusel. „Nyní se povede diskuse, zda do poplatku promítnout celkové náklady, nebo se s občany o tyto vícenáklady podělit. Sám bych preferoval variantu, aby se o ně podělilo město s občany rovným dílem. Konečné znění veřejné vyhlášky, jež určí cenu poplatku, bude známé až v prosinci poté, co projde radou města a schválí je i zastupitelstvo,“ nastiňuje Miroslav Joch.

Novela zákona ale dává obcím i další možnosti. „Umožní nám vybírat poplatek i od cizinců, kteří nemají na Českobudějovicku trvalý pobyt, ale pobývají zde po dobu delší než 90 dní, či od majitelů nemovitostí, kde lidé bydlí, ale nejsou přihlášeni k  pobytu. Systém výběru poplatků tak bude mnohem spravedlivější,“ je přesvědčen Miroslav Joch.

Zákon ale umožňuje některým skupinám placení poplatku odpustit. „Mohlo by se jednat například o starobní důchodce bydlící v domově pro seniory, osoby pobývající v ústavech sociální péče, děti umístěné v dětských domovech,“ navrhuje náměstek Joch.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: c-budejovice.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

20:27 Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvě…