Černochová (ODS): Se záložáky jsem toho zažila opravdu hodně

18.11.2017 21:16

Komentář na facebookovém profilu k významu Aktivních záloh AČR

Černochová (ODS): Se záložáky jsem toho zažila opravdu hodně
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová

Za posledních pár let, co se snažím pomáhat Aktivním zálohám AČR, jsem si toho se záložáky zažila opravdu hodně. Vojenská cvičení, Dny veteránů, různá “zaměstnání” - od pietních až po propagační akce a musím upřímně přiznat, že mě záložáci stále, v pozitivním slova smyslu, překvapují. Když jsem dostala pozvání do Jinců - od pěší roty AZ Středočeského kraje (KVV Praha) na “žehnání praporu”, neváhala jsem ani vteřinu. Bylo to před volbami do PSP a se vší pokorou jsem jejich velitelům řekla, že bohužel nevím, jak volby dopadnou, jestli vůbec budu poslankyní, ale že si jejich pozvání moc vážím a přijedu, i když by čert na koze jezdil?

Já sliby plním. Dneska nastal den D. a prapor má požehnání vojenského kaplana. Mimochodem, o tom zda-li bude praporu “žehnáno” se v jednotce (rotě) demokraticky hlasuje! Je to asi jediný akt v rámci AČR, kdy nerozhodují rozkazy, ale vůle jednotky vyjádřená ve svobodném hlasování... A podle mého názoru je to tak nastavené dobře. Zažila jsem neuvěřitelně krásné odpolede s lidmi, kterých si moc vážím a kteří pro naší zemi dělají tolik, že za ně budu ráda bojovat ze všech sil dál i já. Děkuji za to, že jsem dostala příležitost na jejich slavnostním shromáždění vystoupit a povědět jim pár slov.

“Vážení příslušníci pěší roty aktivních záloh Středočeského kraje, přátelé, dámy a pánové.

Prapory, stejně jako hlas polnice a bubnování bubnu byly nedílnou a zásadní součástí bitev od nepaměti ve všech kulturách. Vlající praporce umožňovaly velitelům jednak udržovat kontrolu nad manévrujícími jednotkami, ale zároveň byly unikátním symbolem jednotky. První důvod postupně s příchodem moderního válčiště vymizel. Ten druhý, symbolický je stále stejně silný, jako před tisíci lety. Prapor je symbolem jednotky, její sounáležitosti, spjatosti s historií, s panovníkem, s Bohem, se státem, výrazem odvahy a nezaměnitelné identity.

Prapor je nošen s hrdostí a jeho ztráta je hanbou. Úsměvná kuriozita z historie, která se ale vám určitě nepřihodí: Jedna britská jednotka, která přišla u Waterloo o prapor si tajně nechala vyrobit náhradní, aby unikla zahanbení... Rozhodli jste se, že si necháte svůj prapor požehnat, čímž chcete ještě více posílit jeho význam. Jsem tomu velice ráda. Chci při této příležitosti vyjádřit svůj obdiv k vám vojákům, ať už profesionálním, či vojákům aktivní zálohy. Nečiním mezi vámi rozdíl a vážím si vaší služby, která je tmelem naší společnosti, našeho státu.

Pečujte o svůj prapor a noste jej s hrdostí. Nechť je vaší ochranou a neustálou připomínkou vaší odpovědnosti při obraně naší země. A pro nás civilisty, nechť je symbolem vaší služby, kterou oceňujeme, které si vážíme a kterou, jako politici, musíme i dál podporovat a vytvářet vám důstojné podmínky. Děkuji za pozvání na tento obřad. Velice si toho vážím!”

P.S. Děkuji i za úžasnou domovní ceduli, kterou jsem dneska dostala a kterou si umístím na adekvátní místo!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…