Ministr Ludvík: Novela zákona o lidských tkáních řeší vysokou úroveň ochrany zdraví v Unii

06.12.2016 16:20

Projev na 53. schůzi sněmovny 6. prosince 2016 k Vládnímu návrhu zákona o lidských tkáních a buňkách.

Ministr Ludvík: Novela zákona o lidských tkáních řeší vysokou úroveň ochrany zdraví v Unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novopečený ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

Vážená paní předsedající, dámy a pánové, poslankyně a poslanci, omlouvám se (ministr je velice udýchaný z běhu), je to vlastně mé první vystoupení před plénem. Dovolte, abych se představil. Miloslav Ludvík - už od čtvrtka ministrem zdravotnictví. Velice se těším na spolupráci s vámi se všemi. A je to úplně první norma, kterou předkládám. Teď jsem stěží doběhl, tak se omlouvám za to zadýchání a zkusím se k tomu nějak postavit.

Dámy a pánové, vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, dovolte mi, abych v krátkosti uvedl předkládaný návrh novely zákona o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka. (V sále je silný hluk.) Jak již bylo řečeno v rámci prvého čtení, cílem návrhu zákona je zajištění transpozice unijních směrnic 2015/565 a 2015/566 upravujících postupy pro ověřování rovnocenných jakostních a bezpečnostních norem pro dovážené tkáně a buňky. Za tím účelem se zejména doplňují postupy nutné k zavedení jednotných pravidel v rámci EU pro dovoz tkání a buněk ze třetích zemí tak, aby byla zajištěna vysoká úroveň ochrany lidského zdraví v unii. To je umožněno zavedením postupu pro ověřování rovnocenných jakostních a bezpečnostních norem pro dovoz tkání a buněk, stanovení programu schvalování a inspekcí odrážejících ověřovací proces zavedený pro činnosti související s tkáněmi a buňkami prováděné v unii.

Dalším cílem je zavedení jednotného evropského kódu, který usnadní zajištění sledovatelnosti lidských tkání a buněk od dárce k příjemci a naopak.

Tato transpoziční novela úzce souvisí s vládním návrhem novely transplantačního zákona, který je též především transpozičním předpisem a je zařazen na jednání jako sněmovní tisk 811. Termín pro implementaci pro obě směrnice byl stanoven na 29. 10. 2016.

Zároveň bych rád zmínil, že výbor pro zdravotnictví, který návrh projednal, k němu přijal usnesení, kterým Poslanecké sněmovně doporučuje vyslovit s tímto vládním návrhem zákona souhlas s tím, že k němu výbor nepřijal žádné pozměňovací návrhy.

Vážená paní předsedající, dámy a pánové, poslankyně a poslanci, věřím, že vzhledem k tomu, že navrhovaná právní úprava by měla přinést větší bezpečnost poskytování zdravotních služeb při používání tkání a buněk, budu rád, když předložený návrh zákona podpoříte.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

22:01 Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k dalším investicím do infrastruktury pro cyklisty v…