Šojdrová (KDU-ČSL): EU musí podpořit inovace v kreativním sektoru

09.06.2020 17:13

Výbor Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání přijal stanovisko, ve kterém požaduje zahrnutí kulturního a kreativního odvětví pod Evropský inovační a technologický institut (EIT).

Šojdrová (KDU-ČSL): EU musí podpořit inovace v kreativním sektoru
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová

Kulturní a kreativní průmysl by tak získal významnou podporu v oblasti inovací a podnikání. Institut sdružuje přední evropské firmy, vzdělávací a vědecké organizace. Jeho cílem je vývoj inovativních produktů a služeb, zakládání nových společností a vzdělávání nové generace podnikatelů.

„Institut propojuje vědce, podnikatele, inovátory a pomáhá jim uspět. Výsledky jeho práce jsou jasně viditelné: tisíce nových pracovních míst, stovky nových výrobků a služeb a projekty výzkumné spolupráce, které by bez této cílené pomoci EU neexistovaly,“ uvádí Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), koordinátorka poslanců Evropské lidové strany v otázkách kultury a vzdělávání.

V rámci České republiky s EIT spolupracuje především Technologické centrum Akademie věd ČR. Dalšími úspěšnými žadateli byli v minulosti například České vysoké učení technické v Praze (projekt MOBiLus) nebo Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, která byla vybrána pro spolupráci s EIT v oblasti potravin.

V novém rozpočtovém období EU musí institut podle stanoviska Výboru pro kulturu a vzdělávání pomoci i se spoluprací mezi oblastmi vzdělávání a výzkumu na jedné straně a podnikatelskou sférou v kultuře a kreativních odvětvích na straně druhé.

„Studenti a pracovníci v oblastech umění, grafiky či designu si zaslouží stejné příležitosti. Díky zařazení kreativního průmyslu do portfolia institutu by mohli snadněji přeměnit své nápady společně s podnikateli na konkrétní služby či produkty,“ vysvětluje Michaela Šojdrová.

Evropský inovační a technologický institut funguje od roku 2008, sídlí v Budapešti a je financován z hlavního výzkumného výzkumného programu EU Horizont 2020 (od 1. 1. 2021 Horizont Evropa). Jeho podoba po roce 2021 by měla rovněž zahrnout samostatnou rozpočtovou položku pro kulturní a tvůrčí odvětví.

„Věřím, že investice do inovací pro architekty, designery, filmaře a další pracovníky v kreativním odvětví se Evropě mnohonásobně vrátí v podobě vyspělého a konkurenceschopného kreativního průmyslu zaměstnávajícího milióny Evropanů,“ uzavírá Michaela Šojdrová.

O budoucím právním rámci pro Evropský inovační a technologický institut, který by měl zohlednit dnešní výzvu Výboru pro kulturu a vzdělávání, bude plénum Evropského parlamentu hlasovat na svém červnovém zasedání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Jurečka v kostce

8:19 Mašek (ANO): Jurečka v kostce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodově reformě ministra Jurečky