Štěpánek (SZ): Městské části přicházejí při výkonu státní správy o miliony

18.10.2015 16:49

Stát předal obcím s rozšířenou působností, a tedy i městským částem v Praze, řadu správních činností, na jejich výkon však nepřispívá tak, aby dotace pokryla náklady. Městská část Praha 4 tak na výkon státní správy každoročně doplácí z vlastního rozpočtu.

Štěpánek (SZ): Městské části přicházejí při výkonu státní správy o miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek

„Naše městská část doplácí každý rok zhruba 13 milionů korun na výkon státní správy,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). „Stát nám sice práci přidal, ale na její výkon nám nepřidělil dostatek finančních prostředků. Peníze tak musíme vydávat ze svého rozpočtu a tyto prostředky nám pak pochopitelně chybějí v jiných oblastech, mimo jiné ve školství a při péči o seniory.“

Na Ministerstvu vnitra ČR se dnes uskutečnilo setkání starostů obcí s rozšířenou působností, jehož cílem bylo informovat o připravovaných změnách v oblasti veřejné správy.

„Věřím, že stát změní dosavadní uspořádání, které podle mého soudu nemá žádnou logiku a poškozuje městské části,“ uvedl v této souvislosti starosta Petr Štěpánek. „Na našem úřadu nyní například vydáváme na požádání občanské průkazy a pasy každému občanu České republiky, ať je odkudkoli, vybereme od něho správní poplatek, ten však pošleme do místa jeho trvalého bydliště.“

Městská část Praha 4 z vlastních zdrojů doplácí na výkon státní správy zhruba 13 milionů korun (údaj je z roku 2014). Tato výše je závislá na tom, kolik správních poplatků a pokut se podaří vybrat. V případě nižšího výběru, hlavně u pokut, je rozdíl vyšší a může tvořit i 20 milionů korun. Rozdíl mezi dotací poskytnutou ze státního rozpočtu na výkon státní správy  a výdaji na výkon státní správy činí každoročně zhruba 39 milionů korun. Rozdíl tvoří správní poplatky a pokuty, které městská část vybrala a jsou příjmem jejího rozpočtu. V celé Praze se tento deficit odhaduje na 600 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.