Pojišťovny by se mohly podílet na financování hasičů. Senát schválil normu

20.07.2012 16:06

Senát schválil normu, díky níž by pojišťovny měly odvádět šest procent svých příjmů z povinného ručení hasičům. Chtějí tak zabránit předpokládaným finančním restrikcím, které mají kvůli úsporám v rozpočtu postihnout hasiče v příštích dvou letech.

Pojišťovny by se mohly podílet na financování hasičů. Senát schválil normu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu Parlamentu České republiky

Peníze by díky normě putovaly na speciální účet ministerstva vnitra, z kterého by profesionální hasiči dostávali tři pětiny, zbytek pak sbory dobrovolných hasičů. 

Senátoři při schvalování normy podpořili své kolegy. Podle Českého rozhlasu byla předkladateli skupina čtyř senátorů z ODS a jeden z ČSSD.

„Chtějí tak zabránit předpokládaným finančním restrikcím, které mají kvůli úsporám v rozpočtu postihnout hasiče v příštích dvou letech,“ informoval rozhlas.

Senátem prošel sice návrh hladce, ale předseda horní komory Milan Štěch z ČSSD poznamenal, že je návrh nesystémový a problém s financováním hasičů jen odsouvá. Senátoři totiž v předloze vycházeli z toho, že část používané hasičské techniky je už teď na hranici technické i morální životnosti a zhoršení této situace by mohlo ohrozit bezpečnost. 

Sněmovna už podobnou normu odmtla

Jak rozhlas zdůraznil, návrhem se teď bude zabývat vláda. Jenže ta považuje návrh za nesystémový a dá se očekávat, že podobný názor by mohl mít i prezident. Konečné slovo ale v každém případě bude mít Poslanecká sněmovna.

„Ta už má také s podobným návrhem zkušenost, v minulosti poslanci zamítli dva návrhy Středočeského a Pardubického kraje, které počítaly s tím, že z povinného ručení by šla hasičům čtyři procenta. Samotné pojišťovny návrh odmítají a hrozí zdražením povinného ručení,“ zjistil k tomu rozhlas.

Rozpočet hasičů by se podle výhledu ministerstva vnitra mohl do roku 2014 snížit z letošních 6,8 miliardy na asi 5 miliard 200 milionů korun. Hasiči by mohli od pojišťoven získat asi 1,5 miliardy korun ročně a směli by je použít jen na pořízení a údržbu své techniky. 

Rozhlas dodal, financování bezpečnostních sborů z více zdrojů funguje v několika evropských zemích, například ve Finsku, Německu, Polsku, Rakousku, Švýcarsku i na Slovensku. Tam pojišťovny odvádějí dokonce 8 procent a údajně se tam výše pojistného pro majitele vozidel nijak dramaticky nezvýšila. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

14:30 To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

Členové ústavněprávního výboru Senátu dali zelenou petici 15 tisíc zemědělců. Ti chtějí zrušit Fialo…