ČEZ čekají horší časy. Zisk meziročně klesne o sedm miliard

01.03.2011 6:48

Energetické společnosti ČEZ klesl zisk v roce 2010 ve srovnání s předchozím obdobím o devět procent na 47,2 miliardy korun. Letos bude pokles pokračovat, firma počítá se ziskem o dalších sedm miliard nižším, informuje iHNed.cz.

ČEZ čekají horší časy. Zisk meziročně klesne o sedm miliard

V letošním roce očekává energetická společnost ČEZ meziroční pokles zisku o 15 procent na 40,1 miliardy korun. Generální ředitel Martin Roman uvedl, že hospodaření firmy negativně ovlivní klesající ceny elektřiny, zavedení darovací daně z emisních povolenek a srážková daň z elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách.

Zároveň ale prohlásil, že společnost hodlá nadále držet dlouhodobou dividendovou politiku s výplatním poměrem v rozmezí 50-60 procent čistého zisku. „Očekáváme, že dividenda ČEZu bude letos kvůli tlakům vlády nad 50 Kč na akcii," glosoval to pro HN Tomáš Sýkora z Patria Finance a dodal, že pro příští rok lze očekávat pokles dividendy na maximálně 45 Kč za akcii.

Negativní dopad bude mít posilující kurz koruny vůči euru

Za rok 2010 zaznamenal ČEZ meziroční pokles zisku o devět procent na 47,2 miliardy korun. Snížení zisku přičítá Roman hospodářské krizi. Na letošní snížení zisku bude mít podle něj vliv také posilující kurz koruny vůči euru, neboť ČEZ má velkou část tržeb v eurech. Celkový dopad negativních faktorů na letošní hospodaření firmy bude činit 12 miliard korun.

Naopak ČEZ očekává zvýšení výroby elektřiny ve svých jaderných a fotovoltaických elektrárnách. Očekává také příjmy ze svých zahraničních aktivit. Vzroste například výroba větrných elektráren ČEZ v Rumunsku a firmě pomohou také úsporná opatření v rámci aktivit v Albánii.

Předloňský zisk je absolutním rekordem mezi domácími firmami

Majoritním akcionářem největší české energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 66 procent akcií. Společnost zaměstnává kolem dvaceti tisíc lidí, dalších asi třináct tisíc zaměstnanců má v zahraničí. Předloňský čistý zisk firmy 51,9 miliardy korun je nejvyšším ziskem jakékoli tuzemské firmy v historii.

K věci:

Předsedou dozorčí rady ČEZ zůstává Říman. Rada má nové členy 

Nečas jede na návštěvu Paříže. Setká se se Sarkozym a Fillonem 

Grossova firma dělala pro ČEZ, na začátku měl být podvod 

Foto: cez.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…