Bártův perný příští týden. Rozhodne se, zda bude vydán policii

14.06.2011 9:00

Víta Bártu (VV) bude čekat s největší pravděpodobností perný týden. Podle deníku Právo má totiž už protikorupční policie v případu, v kterém Bárta figuruje, jasno. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů deníku tak chtějí prý její vyšetřovatelé na počátku příštího týdne požádat o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Bártův perný příští týden. Rozhodne se, zda bude vydán policii

Za vším stojí aféra údajných úplatků pro bývalé stranické kolegy a poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí, která na konci března odstartovala vládní krizi.

Zda bude policie žádat také o vydání Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, zatím není jasné. Trestné je totiž i přijímání úplatků, ale oba poslanci se brání, že peníze od Bárty sami přiznali a vše nahlásili na policii. 

SLEDUJEME kauzu: peníze za mlčení ve VV

Škárka měl přitom podle svých vyjádření nejprve několik měsíců dostávat od Bárty desetitisícové částky, údajně buď za loajalitu, nebo na provozní výdaje ve funkci výkonného místopředsedy. Následně obdržel prý od faktického lídra strany VV v obálce 170 tisíc korun. Kočí zase tvrdí, že jí Bárta předal v obálce bez bližšího vysvětlení půl miliónu korun.

Zatímco však oba dnes užvyloučení poslanci a straníci VV tvrdí, že šlo o úplatky, Vít Bárta argumentuje, že pouze vyhověl jejich žádosti a v obálkách jim předával půjčku, o kterou ho sami požádali.

Přesto podle informací Práva nyní chtějí detektivové žádat o vydání Bárty kvůli trestnému činu podplácení a nikoli pro daňové delikty, které zpočátku prověřovali také.

Protože poslance chrání imunita, o vydání konkrétního člena k trestnímu stíhání rozhodují ostatní zákonodárci hlasováním. Ke zbavení imunity stačí souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů.

Nejprve ale musí policie předat samotnou žádost o vydání předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové. Může tak učinit bez souhlasu dozorového státního zástupce, v této kauze šéfky žalobců z Prahy 5 Hany Vrbové.

Čtěte také:
Bárta dával obálky, Babák nosil pytle. Možná dopadnou jako Sládek

Členové mandátového a imunitního výboru však poté neřeší jeho vinu či nevinu poslanců. Jejich úkolem je pouze zjistit, zda nejde o politickou perzekuci či šikanu.

Pokud k vydání poslance k trestnímu stíhání nedojde, je to pro daný skutek pak vyloučeno už definitivně. Dokonce i po skončení mandátu, kdy podezřelého už nechrání imunita. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe, olb

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…