Úředníci přišli odhalovat švarcsystém. A řekli si prý o úplatek

11.06.2013 17:10

Zaměstnanci Státního úřadu inspekce práce šli na obhlídku firem kvůli odhalování švarcsystému. Pak ale žádali o úplatek za to, že pomlčí o chybějících smlouvách. Napsal na svém webu Nadační fond proti korupci.

Úředníci přišli odhalovat švarcsystém. A řekli si prý o úplatek
Foto: hns
Popisek: Obálka s penězi

K události došlo v polovině dubna v restauraci I Love Mama. Provozovatelka ale během inspekce měla jenom část smluv svých zaměstnanců, tu druhou měl její manžel v kanceláři. Zaměstnavatel ovšem musí mít všechny pracovní smlouvy přímo na pracovišti.

Úředníci hrozili pokutou i po předložení potřebných dokumentů

Provozovatel Tomáš Kaštil po této akci inspektorů přinesl vše potřebné na inspektorát práce. Inspektoři připustili, že všechny dokumenty jsou v pořádku, nicméně i nadále hrozili pokutou ve výši 250 tisíc korun, jelikož Ludmila Kaštilová nepředložila kompletní dokumentaci během prováděné kontroly," popsal následující situaci Nadační fond proti korupci.

Po konzultaci s právníky došel Kaštil k závěru, že byly porušeny právní předpisy, ale není za to možné požadovat sankci. S tím odešel za inspektory a trval na řešení případu standardní cestou – vyjádření zaměstnanců a zhodnocení dokumentace.

50 tisíc za ukončení případu. Vše nakonec vyřešila policie

Pracovníci inspekce si ovšem řekli o 50 tisíc korun za ukončení případu. „Některá svá sdělení psali na papír a nakonec mu vysvětlili, že do celého systému jsou zapojení jejich nadřízení a dají pokoj pouze v případě, že jim bude úplatek poskytnut. V opačném případě hrozili, že by celý systém mohl pana Kaštila i jeho podnikání výrazně poškodit,“ uvádí NFPK.

Tomáš Kaštil ale poskytnout úplatek odmítl a dostal týden na rozmyšlenou. Obrátil se na policii a případu se ujal Odbor hospodářské kriminality v Praze 2, který pak ve spolupráci s majitelem restaurace dotáhl případ do konce. Oba pracovníci úřadu byli zatčeni přímo při předávání úplatku.

Policie pak muže podle serveru lidovky.cz obvinila z přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Pokud budou odsouzeni, mohou se dostat až na tři roky do vězení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší

12:41 Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší

Nejsou vojáci, není munice, nejsou opevnění. To jsou závěry polského analytika Konrada Muzyky ohledn…