Český svaz pivovarů a sladoven spolu s vysokou školou zachránily hrob slavného českého vědce

27.05.2016 21:10

Hrob Karla Josefa Napoleona Ballinga, jedné z klíčových postav historie pivovarnictví a cukrovarnictví, ležel na Olšanských hřbitovech dlouhá léta v zuboženém stavu. Nyní už je vše jinak. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Český svaz pivovarů a sladoven spojily síly a postaraly se o kompletní renovaci místa posledního odpočinku významného českého vědce.

Český svaz pivovarů a sladoven spolu s vysokou školou zachránily hrob slavného českého vědce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vysoká škola chemicko-technologická

Dne 27. května se tak mohlo uskutečnit za účasti vedení obou institucí a profesorky Gabriely Basařové, první dámy českého pivovarnictví, pietní setkání u příležitosti uctění památky K. J. N. Ballinga a dokončení záchrany jeho hrobu.

„Profesor Balling je natolik významná postava české vědy, že si zaslouží důstojnou připomínku své osoby,“ říká profesor Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha. „Pro naši vysokou školu, která vychovala a vychovává naprostou většinu českých sládků, byla adopce jeho opuštěného hrobu samozřejmostí,“ dodává.

Na adopci po dohodě s VŠCHT Praha záhy navázal Svaz českých pivovarů a sladoven, který investoval více než 100 000 Kč do rekonstrukce Ballingova hrobu. „Pro pivovarský průmysl má Karel Balling nedocenitelný význam.  Díky jeho vzorcům pivo zaujímá výjimečné postavení mezi ostatními nápoji,“ říká Vladimír Balach, výkonný ředitel Svazu českých pivovarů a sladoven.

Karel Josef Napoleon Balling se narodil 24. 4. 1805 a zemřel 18. 3. 1868. Byl významným českým chemikem a pedagogem. Působil na Pražské polytechnice, kde byl v roce 1835 jmenován profesorem všeobecné a technické chemie.

Hlavním těžištěm jeho práce bylo v mládí hutnictví železa, později to ale byla především kvasná a analytická chemie.

Balling aktivně propagoval cukrovarnictví a pivovarnictví, zaváděl nové vědecké názvosloví, metodiku určování kvality cukerných roztoků, mj. vynalezl i sacharometr. Pro pivovarství a sladařství mělo nesmírný význam odvození tzv. Ballingových vzorců pro výpočet koncentrace původní mladiny, ze které bylo pivo vyrobeno.

Přestože sám publikoval německy, podporoval paralelní vyučování v němčině a češtině, zasloužil se také o založení technické knihovny. Byl členem řady odborných vědeckých společností, mj. Královské české společnosti nauk, obdržel také řadu vyznamenání – např. Velkou zlatou medaili pro vědu a umění a v roce 1854 Rytířský řád Františka Josefa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Pozemní stavitelství prohloubilo v březnu pokles produkce

13:21 Český statistický úřad: Pozemní stavitelství prohloubilo v březnu pokles produkce

Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 %, meziměsíčně byla nižší o 7,8 %. Orientační hodn…