Greenpeace: Česko chce v Evropě přiškrtit podporu energetiky v majetku obcí a družstev

21.11.2017 17:49

Česko prosazuje při projednávání Směrnice o obnovitelných zdrojích energie (OZE) zvýhodnění velkých energetických firem na úkor malých projektů obnovitelných zdrojů energie, které jsou ve vlastnictví obcí, energetických družstev složených z místních komunit či malých a středních podniků.

Greenpeace: Česko chce v Evropě přiškrtit podporu energetiky v majetku obcí a družstev
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Zástupce obcí z Koalice pro komunitní zdroje energie, organizace Greenpeace, Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku proto v otevřeném dopise (1) vyzývají ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, aby během následujících jednání o směrnici o OZE podpořil návrhy (2), které stimulují rozvoj obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí a občanů.

Jan Freidinger z Greenpeace říká: „Přestože prakticky všechny politické strany, které uspěly ve sněmovních volbách, deklarovaly podporu právě malým instalacím OZE, aktuální pozice Česka, tak jak je známá z přístupných dokumentů, tomu vůbec neodpovídá.“

Milan Kazda, starosta obce Kněžice a představitel Koalice pro komunitní obnovitelné zdroje, říká: „Obnovitelné zdroje ve vlastnictví obcí nebo lokálních komunit mají pro dané místo daleko větší přidanou hodnotu. Využívají místní firmy, vytvářejí pracovní místa, zlevňují energie a zisky jdou do obecní pokladny.“

Karel Polanecký z Hnutí DUHA říká: „Rozvoji obnovitelných zdrojů se nejlépe daří tam, kde je postaven na projektech, z nichž profitují občané, obce a regiony. Evropská pravidla by neměla zvýhodňovat projekty energetických firem s miliardovými zisky oproti záměrům obcí s několikamilionovým rozpočtem. Připomínky českého ministerstva průmyslu k poměrně vyváženému návrhu Evropské komise by vedly k oslabení požadavků na budoucí národní legislativu. Při pohledu na počet českých obecních projektů je zřejmé, že ambicióznější požadavky ve směrnici by nám prospěly.”

„Lidé budou energetickou transformaci plně podporovat, jen pokud budou mít možnost se na ní aktivně podílet. Apelujeme na české politiky, aby to českým občanům umožnili.“

Směrnice o obnovitelných zdrojích energie je součástí tzv. Zimního balíčku - sady legislativních opatření, které mají proměnit evropskou energetiku. Deklarovaný cílem balíčku je napomoci Evropě dosáhnout svých závazků z Pařížské klimatické konference, ale také snížit cenu za elektřinu pro domácnosti, zapojit obnovitelné zdroje energie do trhu s elektřinou a omezit využívání neudržitelných bioenergetických surovin. Členské státy budou o klíčových bodech balíčku rozhodovat 18. prosince.

Neziskové organizace zveřejnily srovnání svých doporučení (ZDE) s pozicí ČR k Zimnímu balíčku.

Dopis MPO najdete ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…