MHMP: Lékařské pohotovosti stojí Prahu přes 22 milionů Kč

15.12.2017 7:33

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo návrh radního pro oblast zdravotnictví a bydlení Radka Lacka na poskytnutí finanční dotace v celkové výši 22,5 milionu Kč na zajištění lékařské pohotovostní služby (LPS) na území metropole.

MHMP: Lékařské pohotovosti stojí Prahu přes 22 milionů Kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Hlavní město Praha jako vyšší územně samosprávný celek zodpovídá v obvodu své působnosti za organizaci a zajištění LPS. Od roku 2008 je LPS v hlavním městě Praze organizována v jednotném systému, kdy jsou jednotlivá stanoviště LPS soustředěna do stěžejních zdravotnických zařízení. Od 1. 1. 2013 až do současnosti tuto službu zajišťují následující poskytovatelé zdravotních služeb:

1. Fakultní nemocnice v Motole (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)

2. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)

3. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)

4. Nemocnice Na Bulovce (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)

5. Thomayerova nemocnice (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)

6. Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (zřizovatel

    Ministerstvo obrany ČR)

7. Městská poliklinika Praha (příspěvková organizace hlavního města Prahy)

Výše uvedení poskytovatelé zdravotních služeb s výjimkou Městské polikliniky Praha provozují LPS na základě smluvního vztahu uzavřeného s hl. m. Prahou na dobu určitou s účinností od 1. 1. do 31. 12. daného roku. Rozsah LPS z hlediska poskytovaných oborů u jednotlivých poskytovatelů odpovídá jejich věcnému, technickému a personálnímu vybavení a konkrétním možnostem daného poskytovatele. V roce 2017 přispělo hlavní město Praha těmto subjektům na provoz LPS celkovou částkou 22,5 milionu Kč.

Stanoviště LPS Městské polikliniky Praha jsou financována formou neinvestičního příspěvku na provoz z rozpočtu odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Magistrátu HMP.

Protože se výše popsaný systém LPS zajišťovaný a financovaný hlavním městem Prahou osvědčil, je i na rok 2018 struktura poskytování LPS plánována obdobně.

Předkladatel návrhu, radní Radek Lacko, k tomu říká: „Vlastní provoz LPS je poměrně nákladný a nelze jej zcela pokrýt úhradami od zdravotních pojišťoven a hotovostními platbami pacientů. Jelikož se cítíme odpovědni za kvalitu zdravotní péče v Praze, financování lékařských pohotovostí patří mezi naše rozpočtové priority. Bez finanční dotace Magistrátu by provoz na tak vysoké úrovni nebyl vůbec možný. Jinak řečeno - naše péče o zdraví Pražanů zdaleka nekončí Zdravotnickou záchrannou službou, příspěvkovou organizací hl. m. Prahy.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

7:02 Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

Ve Vsetíně se uskutečnilo slavnostní otevření společného odbavovacího terminálu pro železniční a aut…