Ministerstvo se chce při podpoře rodin s dětmi inspirovat v Německu

05.02.2015 17:13

Náměstkyně Zuzana Jentschke Stőcklová na konferenci ke slaďování pracovního, soukromého a rodinného života představila kroky, které za minulý rok Ministerstvo práce a sociálních věcí v oblasti podpory rodin s dětmi prosadilo a přestavila vizi do blízké budoucnosti. Na konferenci svoje zkušenosti z této oblasti představila řada odborníků z Německa. V řadě případů se chce Ministerstvo těmito opatřeními inspirovat.

Ministerstvo se chce při podpoře rodin s dětmi inspirovat v Německu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

„Mezi rodiči je o flexibilnější formy péče o děti a možnosti pružnějšího sladění práce a soukromého rodinného života stále větší zájem,“ říká náměstkyně pro sociální a rodinnou politiku Zuzana Jentschke Stőcklová.

Snaha MPSV tak dle slov náměstkyně směřuje k poskytnutí co možná nejširší možnosti volby, jak dlouho budou chtít lidé čerpat rodičovskou dovolenou, možnosti vystřídat se s partnerem na rodičovské apod. Měla by nastat i změna v dotační politice u předškolních zařízení. Stát by měl mimo mateřských školek více podporovat také vznik nových jeslí.

MPSV se ze své pozice snaží pomoci řešit situaci s nedostatkem volných míst ve školách a jeslích zavedením dětských skupin, které jsou především možností pro zaměstnavatele, jak ulehčit zaměstnancům skloubení pracovního a soukromého života. Tento rok se ministerstvo zaměří na další dlouhodobá opatření, která zlepší život rodin s dětmi, nebo rodin, kde se starají o své dědečky a babičky. Zvažuje se například bonus pro druhého rodiče (otce), jestliže se rozhodne jít na rodičovskou. Nebo institut takzvané pečovatelské dovolené, hlavně pro ženy věkové skupiny 50 plus, které se musí starat o své rodiče, ale bojí se, že kvůli péči o závislého člena rodiny ztratí zaměstnání. Od prvního ledna platí porodné na druhé dítě, připravuje se věcný záměr zákona o zálohovaném výživném, který by měl pomoci hlavně maminkám samoživitelkám a MPSV připravilo i koncepci dostupného sociálního bydlení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …