Náměstek Smolek zahájil seminář k 70 letům mezinárodního trestního soudnictví

23.12.2015 15:46

Dne 16. prosince 2015 se uskutečnil seminář k 70 letům mezinárodního trestního soudnictví.

Náměstek Smolek zahájil seminář k 70 letům mezinárodního trestního soudnictví
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Seminář zahájil náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek, dále na něm vystoupili předsedkyně Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivana Hrdličková, soudce Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr, profesor mezinárodního práva na Univerzitě Karlově Pavel Šturma a odborná asistentka mezinárodního práva na Masarykově univerzitě Kateřina Uhlířová.

Seminář pořádal mezinárodněprávní odbor MZV při příležitosti připomenutí 70. výročí ustavení tzv. Norimberského tribunálu, prvního mezinárodního tribunálu, který stíhal zločiny spáchané za druhé světové války i na území tehdejšího Československa. Norimberský tribunál byl ustaven Dohodou o stíhání a potrestání hlavních válečných zločinců Evropské Osy, podepsanou v Londýně dne 8. 8. 1945.

Účastníci semináře se seznámili s tzv. norimberskými principy, které formulovaly základní principy mezinárodního trestního práva, např. mezinárodní trestní odpovědnost jednotlivce za zločiny podle mezinárodního práva. Tyto zásady následně aplikovaly i pozdější mezinárodní trestní tribunály pro bývalou Jugoslávii a pro Rwandu a promítly se i do Římského statutu Mezinárodního trestního soudu. Kromě vývoje mezinárodního trestního soudnictví byly diskutovány současné výzvy pro mezinárodní trestní tribunály, např. stíhání aktů terorismu, kterým se zabývá Zvláštní tribunál pro Libanon, nebo imunity představitelů států, které řeší Mezinárodní trestní soud.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem téměř čtyři miliardy

11:27 Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem téměř čtyři miliardy

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výk…