Pražští hygienici jsou na začátek koupací sezóny připraveni

25.05.2018 14:58

Hygienici v Praze jsou připraveni na začátek koupací sezóny. Ten je stanoven na 30. května. „V této oblasti provádíme státní zdravotní dozor a zároveň vyhodnocujeme kvalitu vody na celkem sedmi koupalištích v Praze,“ popisuje úkoly pražských hygieniků jejich šéf Jan Jarolímek.

Pražští hygienici jsou na začátek koupací sezóny připraveni
Foto: praha.eu
Popisek: Hygienická stanice hl. m. Prahy - logo

Mimo zákona o ochraně veřejného zdraví (zákon č. 258/2000 Sb.) se hygienici řídí vyhláškou, která stanovuje hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch (vyhláška č. 238/2011 Sb.). Samotná četnost odběrů vzorků vody a jejich rozložení po dobu koupací sezóny je stanovena Monitorovacím kalendářem pro koupací sezónu 2018. „Ten je pro provozovatele přírodních koupališť závazný,“ říká Jarolímek s tím, že v Praze bude hygiena dozorovat celkem 5 pražských přírodních koupališť. „Je to koupaliště Lhotka, Šeberák, Motol, Džbán a Hostivař,“ upřesňuje Jarolímek. HSHMP v metropoli sleduje ještě další lokality, které již však nemají charakter koupališť přírodních. Jde o koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a betonovou nádrž Divoká Šárka.

HSHMP výsledky rozborů vod ke koupání prováděných provozovateli průběžně sleduje a vyhodnocuje. Nad rámec těchto kontrol je formou supervize, v souladu se zákonem, prováděn vlastní státní zdravotní dozor, spojený s odběry vzorků, zajišťovaný přímo HSHMP.

Zhodnocení sezóny 2017

„Loňský rok byl z našeho pohledu rokem standardním, bez nějakých větších výkyvů,“ shrnuje šéf pražských hygieniků a dodává, že pravidelné informace byly cestou webových stránek www.hygpraha.cz zveřejňovány hygieniky průběžně. Na koupalištích Džbán, v Radotíně a Divoké Šárce se kvalita vody udržovala po celou sezónu na ukazateli jako voda vhodná ke koupání. Zákaz koupání kvůli přemnožení sinic byl naopak vydáván na koupalištích Šeberák a Hostivař. Snížená průhlednost vody se vyskytla na koupališti Motol. Na koupališti Lhotka státní zdravotní dozor, vzhledem k probíhající rekonstrukci, v roce 2017 prováděn nebyl.

První orientační výsledky sezóny 2018

První orientační kontroly spojené s odběry vzorků v letošním roce proběhly na vybraných pražských koupalištích v týdnu od 14. května. Prozatím nejlepší výsledky s ukazatelem 1 (voda vhodná ke koupání) mají rybník Motol a koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín. Koupaliště Džbán je hodnoceno ukazatelem 2 (zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody), kdy jde konkrétně o sníženou průhlednost vody. V případě přírodního koupaliště Hostivař byly výsledky hodnoceny ukazatelem 3 (zhoršená jakost vody, nevhodná ke koupání pro vnímavé jedince). Z odebraných vzorků zde vyšlo překročení I. stupně v ukazateli sinice a III. stupně v ukazateli chlorofyl-a. Důsledkem toho došlo i ke snížení průhlednosti pod jeden metr, což může ztížit například záchranu tonoucího. Z hlediska zhoršené kvality vody tak hygienická stanice upozornila veřejnost na to, že se mírně zvýšila pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů zejména u citlivých jedinců, dětí, těhotných žen. „Pro jistotu zde na Hostivaři po každém koupání v přírodním koupališti doporučujeme důkladné osprchování pitnou vodou,“ uzavírá Jarolímek.

Průběžné informace HSHMP publilkuje pravidelně v období cca 30. května – 1. září na svých internetových stránkách (ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svaz vinařů ČR: Účet za škody ve vinicích přesáhl dvě miliardy. Zapomeňme na daň, musíme řešit přežití a budoucnost

16:13 Svaz vinařů ČR: Účet za škody ve vinicích přesáhl dvě miliardy. Zapomeňme na daň, musíme řešit přežití a budoucnost

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohr…