Vicepremiér Bělobrádek zahájil pracovní cestu v Izraeli

01.03.2017 19:49

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek ve středu 1. března 2017 odletěl na třídenní oficiální návštěvu Izraele, která završí tři roky trvající intenzívní jednání a budování vztahů mezi oběma zeměmi ve vědeckovýzkumné oblasti.

Vicepremiér Bělobrádek zahájil pracovní cestu v Izraeli
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

V rámci pracovní cesty se vicepremiér Bělobrádek setká se svým rezortním protějškem, ministrem pro vědu, technologii a vesmír Ofirem Akunisem a také s izraelským ministrem hospodářství a průmyslu Eli Cohenem. Dále bude jednat s nejvyšším vedením Weizmannova institutu věd, který patří mezi deset nejlepších vědeckých pracovišť světa. V sídle Weizmannova institutu místopředseda vlády podepíše společnou deklaraci o spolupráci.

„Izrael je pro českou vědu velmi atraktivní a inspirativní země, jde o vědeckovýzkumnou velmoc. V globálním srovnání nemá zdejší koncentrace vědeckých úspěchů, využití inovačního potenciálu a úroveň komercionalizace vědeckých výsledků obdoby. Delegace, kterou vedu, je zde s cílem prohloubit už tak výborné vzájemné vztahy a podpořit jejich další rozvoj, podpořit internacionalizaci české vědy,“ řekl k návštěvě místopředseda vlády Bělobrádek.

Důkazem intenzívní česko-izraelsko spolupráce ve vědní oblasti je také úspěšné vyslání prvního českého vědeckého diplomata do Izraele. Tím je Delana Mikolášová, která působí na Zastupitelském úřadu v Tel Avivu od října 2015.

Ve středu 1. března jedná místopředseda české vlády v Jeruzalémě s izraelským ministrem pro vědu, technologii a vesmír Ofirem Akunisem, jehož ministerstvo je zodpovědné za základní výzkum. Setkání navazuje na podpis společné deklarace o spolupráci mezi oběma zeměmi z listopadu 2014. Po bilaterálním jednání dojde k podpisu dvou memorand o spolupráci mezi Technickou univerzitou v Liberci a Ben Gurionovou univerzitou (Ben Gurion University) a Afeka Academic College of Engineering.

Ve čtvrtek 2. března pak česká delegace zamíří do Weizmannova institutu věd (Weizmann Institute of Science - WIS) v Rechovotu, kde s jeho prezidentem Danielem Zajfmanem vicepremiér Bělobrádek podepíše společnou deklaraci o spolupráci. Jde o výsledek intenzívního vzájemného dialogu Sekce místopředsedy vlády a WIS, trvajícího od začátku roku 2016, jehož součástí byla návštěva izraelské strany v ČR v srpnu loňského roku. Hlavní zájmové oblasti vyplývající z podepisované deklarace jsou v realizaci stipendijních programů pro talentované mladé vědce, krátkodobých studijních pobytů studentů doktorského a post-doktorského studia, společné workshopy a přednášková činnost.

Navíc Weizmannův institut a česká Akademie věd aktuálně jednají o spuštění stipendijního programu pro nejlepší post-doktorandy. Mezi institucemi již také bylo schváleno přes 100 menších projektů, které se zaměřují na vědeckou výměnu a pořádání společných vzdělávacích akcí.

Na závěr oficiální návštěvy se Bělobrádek setká s izraelským ministrem hospodářství a obchodu Eli Cohenem, který má ve své gesci také podporu aplikovaného výzkumu. A právě aplikovaný výzkum, jeho probíhající reforma a zkušenosti s komercionalizací vědeckých výsledků mají pro spolupráci obou zemí velký potenciál. "Intenzivnější spolupráci s Izraelem jsme úspěšně nastartovali a teď se musíme soustředit na propojování vědeckých výsledků s průmyslem, s podnikovou sférou. Musíme využít izraelských zkušeností z aplikovaného výzkumu a podpory zavádění inovací do tradičních průmyslových sektorů, protože Česká republika je nejprůmyslovější zemí EU, " uvedl místopředseda vlády Bělobrádek.

Kooperace v aplikovaném výzkumu bude podporovaná prostřednictvím programu Inter-Excellence administrovaného českým Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Ten schválila česká vláda v květnu 2016. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…