Aktivisté žádají EU, aby nedávala dotace vepřínu v Letech u Písku

16.05.2016 18:27

Zastavení evropských zemědělských dotací firmě, která provozuje vepřín v místech protektorátního tábora pro Romy v Letech u Písku, požadují po Evropské unii čeští aktivisté. Věří, že by se tak mohlo podařit velkovýkrmnu z pietního místa romského holocaustu odstranit. Výzvu dnes předali zastoupení EU v Česku. Zprávu přinesla ČTK.

 Aktivisté žádají EU, aby nedávala dotace vepřínu v Letech u Písku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

„Řešení současného skandálního stavu je velmi snadné. Zjistili jsme, že prasečí farma na místě romské genocidy je příjemcem evropských zemědělských dotací. Bez těchto dotací by byla prodělečná a v krátké době by zkrachovala,“ uvedl Miroslav Brož ze sdružení Konexe. Citoval tak z výzvy aktivistů, kteří žádají zastavení evropských dotací.

Podle textu výzvy velkovýkrmna vyrostla v Letech v roce 1973. Po pádu komunistického režimu ji získala soukromá společnost. Česko dlouhodobě čelí kritice mezinárodních institucí za to, že na pietním místě vepřín stojí. Vlády se snažily najít řešení. Mluvilo se o tom, že by stát podnik odkoupil a zboural. Podle odhadů by se cena mohla pohybovat ve stovkách milionů.

Tábor v Letech protektorátní úřady otevřely v srpnu 1940

O pokračujícím jednání s firmou se zmínil před pár dny v Letech i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), podle něj ale žádný závěr z dialogu nevzešel a farma na místě zřejmě zůstane.

„Nikdy nebyla sebemenší reálná politická vůle tak učinit (vepřín koupit a zbourat). Sliby podle našeho mínění sloužily jen k uklidnění zahraničních lidskoprávních institucí,“ uvedl Brož.

Tábor v Letech protektorátní úřady otevřely v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo i v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak na cikánské. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1 308 romských mužů, žen i dětí. Zahynulo v něm 327 lidí, přes 500 skončilo v Osvětimi.

V protektorátu Čechy a Morava žilo podle tehdejšího soupisu 6 500 Romů a romských míšenců. Po válce se z koncentračních táborů vrátilo ani ne 600 lidí. Podle odborného odhadu tak nacisté zavraždili 90 procent místní předválečné romské populace.

Podle strategie romské integrace do roku 2020 není nynější situace v Letech přijatelná a je neúnosná. Vláda v dokumentu uvedla, že je třeba přijmout opatření, „která by vedla k ukončení provozu velkovýkrmny prasat v bezprostřední blízkosti pietního místa“. Na řešení mají do konce roku 2018 spolupracovat ministři kultury, pro lidská práva a financí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…