Plzeňský kraj zvažuje kvůli odchodu lékařů vyhlásit krizový stav

11.02.2011 13:50

Kvůli avizovaným odchodům lékařů zvažuje Plzeňský kraj vyhlášení krizového stavu. Lékařům, kteří podali výpověď, by tak mohl nařídit zůstat v nemocnicích.

Plzeňský kraj zvažuje kvůli odchodu lékařů vyhlásit krizový stav

Po dnešním jednání bezpečnostní rady Plzeňského kraje to ČTK řekli hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

"Doba diskusí skončila. Je nutné provést konkrétní kroky, které povedou k řešení situace po 1. březnu. O definitivním stanovisku rozhodne bezpečnostní rada za týden," uvedl hejtman.

V pondělí zasedne na krajském úřadu krizový tým. Tvoří ho všech 24 signatářů memoranda o spolupráci při zajištění zdravotní péče. "Bude řešit nejvíce ohrožené obory v Plzeňském kraji, tedy chirurgii, neonatologii, gynekologii a ARO," řekl Šimánek.

Více jak třetina lékařů zmizí

Ze čtyř krajských nemocnic chce odejít více než třetina z 236 doktorů; dalších 70 ze státní Fakultní nemocnice (FN).

Jako jediné možné a nejjednodušší řešení současného kritického stavu považuje kraj dohodu vlády s lékaři. "My můžeme po 1. březnu nařídit lékařům v krizovém stavu zajistit péči dalších maximálně 30 dnů, ale definitivně to musí řešit vláda," řekl Chovanec.

Omezená péče od půlky února 

Pokud by kraj nebo vláda nakonec krizový stav nevyhlásily, tak bude kraj omezovat péči už od poloviny února. Bude se muset reagovat na lůžkové části v nemocnicích tak, aby tam ti pacienti byli v době, kdy jsou tam lékaři a jsou schopni je ošetřit, dodal hejtman. Podle něj budou v případě odchodů doktorů nutné převozy, přesměrování pacientů i uzavírání některých oddělení; nejohroženější jsou Klatovy a Domažlice.

Od pondělí už vnikají v Plzeňském kraji krizové mapy dostupnosti provozuschopných oddělení nemocnic. Zároveň začal krizový tým svolávat z celého kraje primáře podle odbornosti, kteří si rozdělí území podle spádové oblasti, počtu obyvatel i podle počtu pacientů z předchozích období. Krizový štáb kraje bude také neustále monitorovat aktuální situaci, což bude využívat i záchranná služba při převozech pacientů. Kraj od března spustí pro lidi krizovou nonstop infolinku.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…