Postupuje vláda podle zákona nebo pokoutně? Poslanci se přeli v ČT

22.02.2013 22:50

Poslanci Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Stanislav Polčák (TOP 09) se v České televizi důrazně přeli o to, zda vláda podepsala smlouvy s církvemi pokoutně, podezřele a špatně, nebo zda postupovala v souladu se zákonem. Zaorálek opakovaně poukázal na to, že vláda dnes uvalila břemeno i na budoucí vlády, aniž by opozice tušila, co přesně toto břemeno obnáší. Postup premiéra zpochybnil i generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Postupuje vláda podle zákona nebo pokoutně? Poslanci se přeli v ČT
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce-ilustrační koláž

Udělal premiér Petr Nečas (ODS) chybu, když za stát podepsal smlouvu o finančním vyrovnání s církvemi bez toho, aby počkal na rozhodnutí Ústavního soudu v této věci? ČSSD, která žádala ÚS, aby podpis vládě prozatím zakázal, je přesvědčena, že vládu nutí ke spěchu cosi podezřelého. Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) však podobná nařčení jednoznačně odmítl. Podle Polčáka má vláda povinnost uvádět zákony co nejdříve v život. O této problematice v pátečních Událostech komentářích České televize diskutovali Lubomír Zaorálek (ČSSD), Stanislav Polčák (TOP 09), generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek a výkonný předseda Bratrské jednoty baptistů (jediné náboženské společnosti, která restituce odmítá) Milan Kern.

Vláda podstupuje riziko

"Vláda postupuje podle platného a účinného zákona. Pro nás je v tuto chvíli důležitý postup vlády, která sleduje princip právní jistoty v této věci," zdůraznil v úvodu Polčák. Jestliže Ústavní soud zruší část zákona o vyrovnání státu a církví, pak by přestalo platit i ustanovení dnes podepsané smlouvy, která by vycházela z případně zrušené části zákona.

Zaorálek však zpochybnil určitý klid, s kterým Polčák tato slova pronesl. "Premiér této země je povinen postupovat s péčí řádného hospodáře. A tento premiér si po upozornění Ústavního soudu dovolí tyto smlouvy urychleně podepsat. Takhle postupují pochybné firmy, ale stát to dělat nesmí," zdůraznil Zaorálek.

Polčák hájil podpis premiéra s tím, že zákon o vyrovnání státu s církvemi má určité lhůty, církve teď budou moci žádat o majetek, zákon je zkrátka třeba uvést v život co nejdříve. To je také důvod, proč premiér podepsal zákon již teď a ne až do konce září, což mu dovoluje lhůta u tohoto zákona.

Jeho slova ale jednoznačně zpochybnil Langášek, který zdůraznil, že své vystoupení konzultoval i s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. Po dnešku bude u Ústavního soudu spuštěn standardní postup, plénum soudců se musí vypořádat se všemi žádostmi. V úterý bude soud zřejmě jednat i o předběžném opatření, jež požadovali sociální demokraté. "pokud vláda ví, že zde běží takové řízení a přesto tyto smlouvy podepíše, pak si musí být vědoma, že to sebou nese rizika," zdůraznil Langášek.

Smlouvy neviděla opozice, ani veřejnost

Zaorálek také zdůraznil, že smlouvy nebyly dány k nahlédnutí opozici a o jejich obsahu se nedozvěděla ani veřejnost, to podle místopředsedy sněmovny opravdu zavání pokoutním jednáním. Polčák ovšem tuto výtku jednoznačně odmítl, protože vláda v této věci postupuje podle zákona. Tyto smlouvy se neodchylují o příslušné legislativní normy

"Mně připadá naprosto nekorektní a neodpovědné, že i na příští vlády na třicet let, bylo uvaleno břímě, o kterém nic nevíme," uvedl Zaorálek. Tuto myšlenku ale do jisté míry zpochybnil Milan Kern, který v pořadu prozradil, že církve byly informovány nejméně týden, ale možná i čtrnáct dní dopředu o tom, že smlouvy budou tento den podepsány. Kern také uvedl, v celku vyrovnání státu s církvemi odpovídá škodám, které napáchal komunistický režim. To, co neodpovídá realitě, je rozdělení těchto majetků mezi jednotlivé. Katolická církev by měla získat více majetku, ale udělala vstřícné gesto k ostatním církvím.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …