Burkini v bazénu, úplně normální věc? No, je to úplně jinak a stojí to za to

12.07.2017 9:07

Letní parno přineslo do českého veřejného prostoru i kauzu muslimek, koupajících se v pražském akvaparku v celotělových plavkách zvaných burkini, vyhovujících islámské představě o ženském oděvu. Do vypjaté debaty se zapojily i dva spíše sofistikovanější hlasy, rozebírající celou kauzu z hlediska legislativy.

Burkini v bazénu, úplně normální věc? No, je to úplně jinak a stojí to za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Do debaty vstoupil na blogu na IDNES.cz Hatem Berrezouga, Tunisan žijící již dvacet let v Česku a pracující jako průvodce turistů. Na svém blogu se věnuje především vysvětlování omylů o islámu a jedním z nich je prý i debata o koupání v burkinách.

Tunisan došel k závěru, že ženy, které se v burkinách v akvaparku koupaly, jsou především špatné muslimky, protože Alláh by jim jejich chování zcela jistě neschválil. A dodává příslušné verše z Koránu.

CELÝ TEXT ZDE

Muslimové podle něj často dělají to, že si z Koránu vybírají jen to, co se jim zrovna hodí, což je prý mimochodem hřích, před kterým Korán varuje velmi důrazně, ovšem věřící si jej k srdci příliš neberou.

Debata o tom, jaká část těla má být zakryta, je podle něj zcela okrajová, klíčová otázka v případě koupání je zcela jiná. A sice: že muslimská legislativa zcela nesporně zakazuje muslimským mužům i ženám, aby se koupali za přítomnosti osob opačného pohlaví.

„To znamená, že i když muslim nosí dlouhé šortky a dlouhé vousy a žena má burkiny, je to pro ně naprosto zakázané, aby plavali ve smíšené společnosti, i kdyby tam byli jen muslimové. Zákaz je o to větší, jestli budou plavat mezi odhalenými nemuslimy,“ konstatuje bloger.

Ortodoxní islámská legislativa podle něj rovnou zakazuje „smíšenou společnost“ mužů a žen, a je jedno, jestli je to v bazénu, nebo kdekoliv jinde. Prostě když muslim tuší, že v daném prostředí budou osoby opačného pohlaví, nemá tam co chodit.

Mužům navíc islámská legislativa striktně zakazuje koukat na ženy a při setkání přikazuje klopit zrak. „Muslim, který by chtěl dodržovat čistotu nejen své víry, ale i svého zraku, by měl plavat se zavřenýma očima a pak neúmyslně narazit na poprsí a pozadí nemuslimů,“ popisuje chování v souladu s Alláhovou vůli. Tento příkaz lze v podle něj bazénu naplňovat dost těžko, což je prý další důvod, aby se muslimové zdaleka vyhnuli společnému koupání, nemluvě o koupání s odhalenými nemuslimy.

Muslimové by si podle něj měli být vědomi toho, že se svým chováním zásadně protiví Alláhově vůli a chovat se podle toho. Třeba jezdit na dovolené do muslimských zemí, kde je vše zařízeno tak, aby se mohli rekreovat v souladu s příkazy Proroka.

Evropanům pak doporučuje, aby neřešili otázky hygieny burkin, ale ptali se muslimů, jak je možné, že se tak zásadním způsobem protiví zásadám své víry.

Štěpán Kotrba: I v islámských zemích...

K tématu se na svém Facebooku vyjádřil i publicista Štěpán Kotrba. Podle něj existují i v muslimských zemích jasné zákony pro pohyb ve veřejném prostoru, které eliminují excesy militantního islámu i jiných náboženství.

„Mají multináboženské zákonodárství, dávající státu právo regulace náboženské činnosti ve státem registrovaných modlitebnách, včetně náboženských projevů ve veřejném prostoru,“ vysvětluje. Ve veřejném prostoru jsou podle něj náboženské projevy regulovány obvykle celkem striktně.

Specifika muslimského vyznání jsou konkrétně omezována zejména v otázkách soužití mužů a žen. Muži musí například strpět ženy v dopravních prostředcích, nebo v obchodech, i když striktní výklad Koránu takto intimní setkání nepřipouští. S tím jsou spojeny i otázky dresskódu.

Celý příspěvek Štěpána Kotrby:

Všechny země, které mají s islámem v politické praxi dlouholetou zkušenost, mají multináboženské zákonodárství, dávající státu právo regulace náboženské činnosti ve státem registrovaných modlitebnách, včetně náboženských projevů ve veřejném prostoru. Veřejným prostorem jsou ulice, dopravní prostředky, někdy i státní školy, pokud nejsou zřizovány církvemi nebo jejich organizacemi (což se ale v případě gulenistů Turkům fakt nevyplatilo...). A tak je ve veřejném prostoru zakázaná křesťanská evangelizace, islámské sektářství (např wahhábismus či Muslimské bratrstvo) a židovský ultraortodoxní rasismus. Stejně jako je zakázané bránit někomu v přestupu k jiné víře nebo odpadnutí od víry. Muži musí strpět ženy v dopravních prostředcích či v obchodech... Dresscode k tomu patří.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…