Bydlel v nějaké díře se psy... Hejtman Půta se v tisku rozpovídal o své kauze

28.11.2014 11:14

Obsáhlý rozhovor s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou přinášejí páteční Lidové noviny. Jeho hlavním tématem jsou okolnosti obvinění Půty z korupce. Policie Půtu podezřívá z toho, že do projektu – opravy libereckého kostela svaté Máří Magdaleny – protlačil svého člověka Jaromíra Dolanského.

Bydlel v nějaké díře se psy... Hejtman Půta se v tisku rozpovídal o své kauze
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)

Ten podle obvinění měl sloužit jako „kasírtaška“. Podle deníku Dolanský stavebníkům skutečně vyfakturoval 30 tisíc korun za práci na projektu, tyto peníze pak také dostal. „Podle šetření policie se však Dolanský na přestavbě kostela nikdy nepodílel,“ napsal list.

Hejtman přiznal, že se za svého známého u firem přimlouval

Půta v rozhovoru přiznává, že za Dolanského lobboval: „V jedné chvíli bydlel v šílené díře v Liberci se psy a chodil s tím, jestli bych nevěděl o nějaké práci. Přimlouval jsem se za něj u různých firem,“ přiznal Půta. Na otázku, zda sliboval, že zařídí proplacení Magdalény výměnou za zaměstnání pro Dolanského, uvedl: „To naprosto vylučuji.“

List rozhovor doplnil shrnutím celé kauzy. Potíže prý provázejí rekonstrukci libereckého kostela svaté Máří Magdaleny už od roku 2009. Přestavbu této zchátralé památky za 65 milionů korun má na starost Metrostav. Dotaci z ROP Severovýchod získala obecně prospěšná společnost Gepo, předsedou její správní rady byl bývalý politik ODS Jiří Zeronik, který byl v roce 2012 pravomocně odsouzen kvůli úplatkářství v jiné kauze.

Půta byl obviněn letos v listopadu

V dubnu 2014 podle listu policie kvůli neoprávněnému čerpání dotací na opravu zmíněného kostela obvinila osm osob. Byli mezi nimi Zeronik, manažeři Metrostavu Jan Petráň a Jaroslav Stuchlík, a také dva úředníci ROP Severovýchod. 18. listopadu letošního roku detektivové protikorupčního policejního útvaru v souvislosti s projektem obvinili Martina Půtu a jeho známého Jaroslava Dolanského.

Podle deníku policisté do obvinění napsali: „Jaroslav Stuchlík a Jan Petráň na základě předchozí ústní dohody s Petrem Jirkůvem požádali v Liberci Martina Půtu, aby zajistil vlivem svého postavení předsedy ROP Severovýchod schválení trvání smluvního vztahu mezi společností Gepo a ROP Severovýchod tak, aby stavební práce na opravě byly společnosti Metrostav uhrazeny z rozpočtu EU, a to za slibovaný úplatek 800 tisíc korun.“

Jak list dodal, při domovních prohlídkách policie zajistila dokumenty, které mají dokazovat, že kromě Půty mělo být vyplaceno dalších osm osob, mezi nimi měl být i liberecký politik, známý bojovník proti korupci Jan Korytář.

Půta odmítá, že by po Metrostavu požadoval půjčku

V obvinění Půty se prý také uvádí, že po Petráňovi z Metrostavu požadoval půjčku. To ale Půta v rozhovoru odmítl. Nikdy prý od něj žádné peníze nepřevzal. „Nikdy jsem s ním o žádných penězích a úplatcích či něčem podobném nemluvil. Dobře věděli, že kdyby s tím začali, tak tím naše rozhovory skončí,“ uvedl Půta.

Hejtman také přiznal, že se s manažery Metrostavu scházel na benzinových pumpách. Na otázku, proč tak činil, odpověděl lapidárně: „Protože jsem blbec. Znám se s nimi od roku 2009. Vyhráli výběrové řízení na rekonstrukci historického centra Hrádku nad Nisou,“ uvedl s tím, že Metrostav byl při povodních 2010 jednou z firem, která „nám masivně pomáhala“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…