Čech propuštěný ze Súdánu popsal zvěrstva, která zažil v tamním vězení

01.03.2017 19:26

Hostem dnešního pořadu 20 minut Radiožurnálu byl křesťanský misionář Petr Jašek, který strávil patnáct měsíců v pěti věznicích v Súdánu.

Čech propuštěný ze Súdánu popsal zvěrstva, která zažil v tamním vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyhlášení občanské neposlušnosti v Súdánu za účelem likvidace tamního nedemokratického režimu a ukončení válek

Nejprve popsal, jak probíhalo jeho propuštění. Nejprve jej tři ozbrojení muži, příslušníci tajné policie, odvedli do kadeřnictví, protože měl na sobě několikacentimetrové vousy a dlouhé vlasy stažené do culíku. Pak se musel občerstvit v sauně. Tajní policisté zkrátka neponechali nic náhodě a snažili se, aby při předávání vypadal dobře.

V Súdánu prý navázal kontakty s místními křesťany a zdokumentoval případ popáleného studenta. Do této africké země se dostal na čtyřdenní turistické vízum.

Popsal také, jak probíhalo jeho zatčení. Došlo k němu v okamžiku, kdy si vyzvedl letenky. Na rameno mu zaklepal příslušník tajné služby. Zprvu si myslel, že půjde jen o pohovor. K nim prý v podobných situacích čas od času dochází. Tajní policisté nehovořili dobře anglicky, zkoušel na ně ruštinu, němčinu, ale ani jeden z těchto jazyků neovládali. Tajné policisty zajímaly Jaškův laptop, datová média, fotoaparát.

Jakmile zjistili, že má dva pasy, bylo jasné, že si jej ponechají, protože je pro ně špion.

První výslech trval 23 hodin, vyšetřovatelé se nicméně chovali korektně. Nebylo prováděno mučení, šlo spíše o psychický nátlak.

Umístěn byl do cely s jedním lůžkem, ve které bylo sedm vězňů. Když chtěl, aby mu dali na noc deku, bylo mu řečeno, že je z ČR, takže musí být na zimu zvyklý, a deku nedostal.

Později se přístup spoluvězňů k němu změnil, zažíval mučení a fyzické útoky. Modlit se mohl jen u záchodu. Naštěstí když mu chtěli spoluvězni provádět waterboarding – s odůvodněním, že ČR umožnila CIA toto mučení na členech al-Káidy – byl přesunut na celu s klidnějším osazenstvem.

Překonat nesnáze věznění mu pomohla podle jeho vlastních slov víra. „Nedovedu si představit, že bych tuto sílu nemohl čerpat díky své víře. To je zásadní věc, pak v takové situaci není člověk sám,“ podotkl.

Nyní si chce odpočinout, strávit čas s rodinou. Zatím nebude nikam cestovat, ale se svými spolupracovníky zůstane v kontaktu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…