Češi drželi hladovku za oběti komunismu. Přišli i Bursík a Jacques

12.10.2013 18:46

Lidé v České republice si celodenní hladovkou připomínají oběti komunistického režimu. Vzpomínají tak na ty, kteří zemřeli na následky krutého zacházení při zatčení, výslechu nebo věznění. Zároveň se v sobotu konal happening na pražském Jungmannově náměstí.

Češi drželi hladovku za oběti komunismu. Přišli i Bursík a Jacques
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

"Od roku 1948 do roku 1952 se nevedla evidence o lidech, kteří zemřeli při zatýkání, výsleších, ve vazbě, vězeních a lágrech," řekl na náměstí Petr Marek z iniciativy BezKomunistů.cz.

Při zatčení byla řada lidí komunistickými policejními složkami umlácena či zastřelena, ale v záznamech měli uvedeno, že zemřeli například na infarkt, vysvětlil. Podle Marka bylo takových obětí zhruba 600 až 1000.

Skupinka hladovkářů se v Praze sešla na nádvoří františkánského kostela Panny Marie Sněžné. Podle Marka další lidé hladoví po celý dnešek na mnoha místech v republice. Akci přišel podpořit manželský pár politiků Martin Bursík a Kateřina Jacques.

"Máme dojem, že společnost začíná být k některým momentům tolerantní a začíná zapomínat," řekl Bursík. Podle něj komunisté počítají právě se zapomněním totalitních hrůz, které jim dá šanci opětovně nabýt moci ve společnosti.

"Lidé, kteří řeší dnešní problémy a vidí selhání současné politické reprezentace, mají tendenci minulá zvěrstva a zločiny komunistické strany relativizovat," dodala Jacques.

Akce je součástí řetězové hladovky proti nárůstu moci komunistů, která začala v lednu. Organizátoři chtějí, aby vydržela minimálně rok, případně až do řádného volebního termínu na jaře příštího roku. Volby se však uskuteční v termínu mimořádném, který připadá na poslední víkend v říjnu.

S hladovkou začali v lednu studenti v Českých Budějovicích, kteří byli nespokojení s tím, že gesci školství získala po krajských volbách v Jihočeském kraji komunistická strana.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…