Chci umřít, řekla důchodkyně. Zavřená kvůli covidu, na antidepresivech

11.11.2020 9:04

Izolace v časech pandemie působí velmi negativně na lidskou psychiku. Osm měsíců v izolaci například zcela zničilo psychické zdraví a vůli k životu u jedné skotské prababičky, která přitom na jaře v plné síle oslavila sté narozeniny. Teď je na depresivech a otevřeně hovoří o tom, že chce zemřít.

Chci umřít, řekla důchodkyně. Zavřená kvůli covidu, na antidepresivech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Britský web Metro přinesl příběh stoleté prababičky jménem Doreen. Ještě v březnu, když slavila superkulaté narozeniny, prý byla plná života. Teď příbuzným do telefonu vykládá, že už nechce nic jiného, než umřít. Důvodem je osmisměsíční pandemická izolace v pečovatelském domě. Děsivý rozdíl dokládají dvě fotografie, které deníku poskytly její příbuzní.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

14%
86%
hlasovalo: 62994 lidí

Celoživotně optimistická dáma, která mimo jiné přežila druhou světovou válku, nyní poprvé v životě musí užívat antidepresiva. Nakonec byla příbuzným povolena návštěva na zahradě, při které se nejprve zhrozili z jejího stavu a nakonec jim řekla, že chce raději zemřít, než přežívat takto osaměle.

Před pandemií prý čerpala životní sílu a optimismus ze své početné rodiny- celkem osmi vnoučat a šestnácti pravnoučat, která všechna žijí v okolí a byla zvyklá se s nimi pravidelně stýkat.

Podle pravidel, stanovených skotskou vládou, se obyvatelé pečovatelských domů mohou stýkat s příbuznými „příležitostně“. A to buď s jednou osobou ve vnitřních prostorách, a nebo venku se šesti osobami z maximálně dvou domácností- za omezených „bezkontaktních“ podmínek. A pojem „příležitostně“ si vystrašení ředitelé ústavů často vykládají dost restriktivně.

CELÝ TEXT V ANGLIČTINĚ ZDE

Britská vláda připustila, že se zamyslí nad podmínkami návštěv v těchto institucích. Ale chce to udělat až po skončení tohoto lockdownu.

Organizace HC-One, která v Británii pečovatelské domy provozuje, vysvětlovala: „Naši pečovatelé znají každého obyvatele našich domovů a mnoho příbuzných. Chápou, jak důležité jsou návštěvy a jak těžké je to pro všechny, kteří v posledních měsících přicházejí o tyto vzácné okamžiky. Je to náročné období pro všechny. Musíme především společně chránit obyvatele, je třeba náročně vyvažovat, abychom zohlednili zdraví a pohodu všech obyvatel při hrozbě koronaviru.

Pravnučka paní Doreen ovšem trvá na tom, že lidé v pečovatelských domech jsou kráceni na svých zákonných právech, a rozhodnutí o styku s rodinou by mělo být na nich.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…