Čtenáři pomohli muži, kterého prý málem zničil ČEZ. A navrhli velkou akci

14.08.2013 12:03

Server Britské listy čas od času finančně pomáhá lidem, kteří se na něj obrátí s prosbou o pomoc v neřešitelné situaci. Jeden ze čtenářů to velmi oceňuje a ptá se dokonce, zda listy neuvažují o založení nadačního fondu na podporu lidí "semletých" dnešní dobou.

Čtenáři pomohli muži, kterého prý málem zničil ČEZ. A navrhli velkou akci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Čtenář Pavel Slovák svůj dotaz zakládá na příběhu člověka, kterého elektrárenský gigant ČEZ odmítnutím splátkového kalendáře téměř existenčně zničil. Nebýt právě pomoci ostatních čtenářů Britských listů, kteří neváhali a dotyčného před "likvidační politikou ČEZu" zachránili...

Na dotaz čtenáře rozsáhle odpovídá šéfredaktor serveru Jan Čulík. "Velmi oceňuji, že čtenáři Britských listů dosud vždycky finančně pomohli občanům, kteří se na nás obrátili s prosbou o pomoc v neřešitelné situaci. Přitom z toho mám vždycky špatný pocit, protože si uvědomuji, že jde o náhodné případy z mnoha stovek či tisíc obdobně tragických případů lidí, kteří se na nás neobrátili a jimž bychom v takových počtech nemohli pomoci," píše.

Byl velmi nemile zaskočen, když po pomoci poškozenému muži dorazily do redakce nadávky, že každý má povinnost průběžně sledovat vlastní spotřebu energií a že nemáme pomáhat "lemplovi", který si sám bedlivě nezjistil, že nastavený měsíční poplatek za elektřinu je příliš nízký.

Chce to systémovou změnu

A v tom je podle Čulíka jádro problému. Lidé ve svém životě dělají drobné chyby, ale společenský systém by neměl být nastaven tak, aby vedly k existenční likvidaci chybujících občanů, ku prospěchu vyděračů, kteří na tom vydělávají. Cílem občanů by podle něj mělo být přimět politiky ke změně zákonů tak, aby nedocházelo k nespravedlivému ničení lidí, byť na základě drobných opomenutí, která v současnosti trestá společnost podle Čulíka až moc drasticky, například odepřením splátkového kalendáře.

"Jinou do nebe volající nespravedlností, typickou pro postkomunistické země, je vykořisťování důchodců platbami za léky a návštěvy u lékaře. Režim se typicky starším lidem pomstil, protože jim odepřel záruky ve slušných zemích typické," pokračuje Čulík.

A děje se to podle šéfredaktora Britských listů proto, že čeští poslanci a politici prodávají svou moc lobbistickým skupinám. "Nejzávažnějším úkolem pro občany v předčasných volbách, k nimž, doufejme, dojde, je hlasovat pro osoby, o nichž je jasně prokázáno, že nejsou součástí mafiánského systému, prosazujícího parazitické zájmy firem na úkor občanů," vzkazuje Čulík.

Problém je prý nutno řešit systémově, bohužel ale nevíme jak. Čulík odkazuje na to, že se pokusil rozjet projekt, který by pracoval na kritice exekutorských zákonů. Ukázalo se ale, jak obtížné je zmobilizovat v České republice kohokoliv k prosazení systémové změny. Bez ní se prý však nepohneme z místa.

"Je samozřejmě možné, pokud si čtenáři Britských listů myslí, že by to bylo záslužné řešení, vytvořit z darů veřejnosti záložní nadační fond, jenž by pomáhal lidem, které dnešní režim semlel," píše šéfredaktor. Osobně si ale není jist, zda je to nejlepší cesta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

20:45 „Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

Neziskovka Člověk v tísni oznámila, že otevřela humanitární sbírku SOS Gaza pro psychologickou pomoc…