Daňová politika by měla být stabilní a předvídatelná, shodují se ekonomové

13.10.2013 10:17

Daňová politika jakékoliv vlády vzešlé z voleb do Poslanecké sněmovny by měla podle ekonomů oslovených ČTK vycházet z předem stanovené hospodářské politiky, zaručit dlouhodobou stabilitu a předvídatelnost vývoje daňového systému. Možné snižování daní ekonomové doporučují především v případě podpory investic, podnikání a zaměstnanosti.

Daňová politika by měla být stabilní a předvídatelná, shodují se ekonomové
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

"Snížit je třeba daně tam, kde chceme povzbudit iniciativu a investice soukromých podnikatelů. Určitě bychom neměli užívat daně k ovlivňování politického chování občanů. Stát má své občany chránit, ne podnikat s jejich penězi," řekl ČTK ekonom Milan Zelený. Naopak by se podle něj určitě měly zvýšit daně na činnosti a produkty, které společnost nechce a které "škodí na zdraví i na duchu".

Pokud má daňová politika sloužit k dlouhodobé podpoře růstu ekonomiky, je třeba podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška především usilovat o snížení zdanění práce, tedy hlavně o snížení sociálního pojistného. To je v ČR podle něj nás ve srovnání se zahraničím nadprůměrně vysoké. "Jelikož nelze snižovat zároveň všechny daně, zdanění spotřeby a kapitálu by mělo zůstat bez podstatných změn," uvedl Sobíšek.

Zároveň upozornil, že pro rozvoj ekonomiky jsou dále klíčové stabilita a předvídatelnost daní. "To znamená omezit zásahy do systému a zejména vyhnout se experimentům v podobě daňových přirážek pro vybraná odvětví," míní. Navíc daňová politika by měla podle Zeleného vycházet z dlouhodobé ekonomické strategie daného státu a určitě ne z politické taktiky. "Nelze určovat daňovou politiku, když nevíme, co je žádoucí a co nežádoucí v hospodářských a společenských aktivitách," sdělil.

Daně mohou být nástrojem pro podporu ekonomiky

Řídící partner PwC Jiří Moser pak uvedl, že stát by se měl především soustředit na efektivnost výběru daní a komfort pro poplatníka, který je ochoten daně platit. "Ke zefektivnění výběru by mohly pomoci zejména moderní technologie," upřesnil.

Daně mohou být přitom podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nástrojem k podpoře ekonomiky skrze výdaje státního rozpočtu. "Obecně by rozpočet měl být sestaven s ohledem na ekonomickou situaci. Je potom na Ministerstvu financí a vládě, aby určila, které výdaje zvýšit či snížit daně, aby dosáhla maximálního požadovaného efektu na ekonomiku, ale zároveň respektovala své dlouhodobé cíle," poznamenal s tím, že se v případě rozpočtu zřejmě nepodaří zastavit růst mandatorních, tedy povinných výdajů. Ty přitom tvoří téměř dvě třetiny všech výdajů státního rozpočtu. "Důležité ale je, jaký je jejich podíl na celkových výdajích a jaký zůstává prostor pro rozhodování vlády," uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…