Expertka z Hate Free: Šaría je nadále pro muslimy stěžejním principem, ale...

20.10.2017 16:32

Absolventka politologie na Sciences Po v Toulouse a filozofie a islamologie na Freie Universität v Berlíně Zora Hesová se na webu organizace Hate Free rozepsala o islámu v Evropě. Dáma má prý pochopení pro obavy, které muslimové vyvolávají. Lidé se často bojí někoho, koho neznají, ale ve skutečnosti už je to prý tak, že muslimové v klidu žijí mezi námi.

Expertka z Hate Free: Šaría je nadále pro muslimy stěžejním principem, ale...
Foto: Vít Hassan
Popisek: U mešity

„Do mediální reality Česka přišel islám teprve před pár lety skrze televizní obrazovky: skrze násilné a šokující výjevy z Iráku a Sýrie a v podobě uprchlíků proudících přes srbské hranice. Přišel s ním strach z neznámého, obava ze sebevědomé odlišnosti, z neporozumění a narušování zaběhnutých, ‚našich‘, pořádků. V mnoha ohledech pochopitelná. Ve skutečnosti je ale tento obrázek virtuální realitou. V té opravdové, lidské, historické skutečnosti islám a muslimové jsou už dávno součástí našeho života, jenom často nenápadně, přirozeně. Proto jsme připravili seriál o muslimech v Evropě. Má za cíl přiblížit onu skrytější, protože běžnou, stránku soužití s našimi sousedy, kteří jsou také a mimo jiné muslimové,“ napsala Hesová.

Muslimové byli součástí evropské společnosti např. ve Španělsku. Po několik stovek let. Až na konci 15. století byli vytlačeni do Afriky. Muslimové dlouho žili také na Sicílii, byť tady se pohybujeme kolem roku 1000 našeho letopočtu. A dodnes žijí muslimové na Balkánu, který po dlouhou dobu ovládali osmanští Turci. Celkem prý dnes v Evropě žije asi 20 milionů muslimů, z toho na Balkáně asi 7,5 milionu. Celá EU má asi půl miliardy občanů.

Celý článek naleznete zde

Balkánští muslimové jsou sekularizovaní. Sekulární stát, jenž hájí práva menšin, je pro ně tím nejlepším možným politickým uspořádáním. Většinu obyvatelstva tvoří totiž muslimové jen v Bosně a Hercegovině.

Moderní neutrální stát zaručuje náboženskou svobodu, chrání politiku před náboženstvím, ale i náboženství před politikou. Samotná šaría podle Fikreta Karčiče, profesora práva, je nadále pro muslimy stěžejním principem, jehož platnost má stále morální a náboženský význam, jen ne trestní. Podle něj je mnohem důležitější předávat hodnoty a tradici než pravidla, pravidla samotná jsou bezzubá. Profesor Enes Karić, překladatel a komentátor Koránu, život v sekulárním státě dokonce označuje pro náboženství za výhodu: náboženství bez politického rozměru je více vírou a méně formalitou, je více etické a komunitní a méně autoritářské.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…