Lékaři nerozumí novému zákonu. Oba rodiče schvalují očkování dítěte

25.03.2012 20:04

Ministerstvo zdravotnictví vypracovalo výklad ke sporným bodům v zákoně o zdravotních službách. Ten od 1. dubna vstoupí v platnost. Lékaři si přitom nejsou pořád jisti, zdali je potřeba k očkování souhlas obou rodičů nebo třeba jakou váhu má názor dětského pacienta.

Lékaři nerozumí novému zákonu. Oba rodiče schvalují očkování dítěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

"Na mnoho otázek tam odpovědi chybí, takže budeme požadovat doplnění," řekla k zákonu o zdravotních službách Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů. Zákon totiž udává nové povinnosti, například před poskytnutím určité péče dítěti musí mít souhlas obou rodičů.

Lékaři nechápali některé body zákona, proto jim ministerstvo připravilo výklad sporných částí. Přesto ale doktorům nestačí. V materiálu například chybí, jak postupovat v případě, že se rodiče pacienta právě rozvádějí. "V takových situacích je domluva často obtížná a který z rodičů je zplnomocněn o dítěti rozhodovat?" ptá se Cabrnochová.

Navíc lékaři musí řešit to, jakou váhu má názor nezletilého pacienta. Dítě má totiž často jinou představu o léčbě než rodič. "V ordinaci se s tím setkávám běžně, že maminka řekne, já tě nechám naočkovat proti meningokoku, a dítě na to: Ale já nechci," popsala pro Týden.cz problém, se kterým zákon moc nepomáhá, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

"Jestliže je nezletilý s ohledem na svůj věk schopen situaci vyhodnotit, pak by měli jeho názor akceptovat, obzvlášť v případě nepovinného očkování," vykládá zákon náměstek Martin Plíšek. Jenže nikde není stanoveno, jaká je hranice „rozumové způsobilosti“.

Lékaři mají doporučeno, aby se v takových případech obrátili na soud, který přidělí pacientovi opatrovníka a on za dítě rozhodne. Volat kvůli každému očkování na soud se ale doktorům nelíbí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …